Orhan Alkaya

Ayşe Tütüncü

Güner Özkul

20 Eylül Pazar 21:00

"Şenlikli Muhalefet"

Ayşe Tütüncü - Orhan Alkaya - Güner Özkul

Şenlik

Kıraathane Kitap Şenliği'ni "Şenlikli Muhalefet"le kapatıyoruz. Şenliğin anlamını idrak etmemize, hayatı bütünüyle şenlikli kılmanın yolunu bulmamıza yardımcı bir akşam olması dileğiyle...

Şenliğimiz için özel olarak gerçekleştirilen bu dinletide Ayşe Tütüncü'nün piyanosuna, Güner Özkul ve Orhan Alkaya'nın metin seslendirmeleri eşlik ediyor. 

"Bizi öfkeli ve hüzünlü olmaya iten koşulları tanıyarak ve onlara rağmen muhalefette bir şenliği egemen kılmamız, dünyayı yeniden kurma faaliyetine bugünden gülerek başlamamız gerek. Şenlik bir olumsuzlama ve bir kabullenmedir; farkı, çeşitliliği kabullenme. Hüznün ve öfkenin renklerine de şenliğin çokrenkliliği içinde yer vardır. Şenlik, hüznü ve öfkeyi onları yalnız bırakmayarak yener. Şenlik, öğrenmektir.”

Metin: Bülent Somay, Ursula K. LeGuin, Bilge Karasu 

Şiir: Bertolt Brecht

Ayşe Tütüncü: Piyanist, besteci, düzenlemeci ve vokalist Ayşe Tütüncü, çeşitli albümlerinden bildiğimiz beste ve düzenlemelerini bugüne kadar oluşturduğu çeşitli gruplarıyla verdiği konserlerinde çalıyor; bir eğitimci olarak ise öğrencileriyle piyano, grup müziği dersleri ve "doğaçlama - sanatta kendini ifade - ritim oyunları – müzik kültür tarihi" atölyeleri yapıyor. 

İstanbul Belediye Konservatuarı Piyano Bölümü’nü bitirmiş ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumuş olan Ayşe Tütüncü, İtalya, Hollanda ve İngiltere’de caz atölyelerine katıldı. 

İstanbul, Mardin, Viyana, Londra, Ankara, Amsterdam, Afyon, Paris, Halep, Münih, Şam, Nürnberg, Padova, Hopa, Frankfurt, Milas, Bodrum, Prag, Zagrep, İzmir gibi şehirlerde konserler vermenin yanı sıra Londra ve North Sea Jazz gibi çeşitli uluslararası festivallerde çaldı.

1983'ten bu yana, ilk grubu Mozaik ile sonuncusu Külliyat (1983-1995) olmak üzere beş albüm, Mehmet Güreli ile Vapurlar albümü, Piyano Perküsyon Grubu ile Çeşitlemeler ve Yedi Yer,Yedi Gök, ilk Üçlü'süyle de Panayır olmak üzere toplam dokuz albüm çıkardı; bunlardan Panayır (2005, Aralık) ve Yedi Yer, Yedi Gök (2008, Aralık) dünyada EMI-Blue Note etiketiyle basıldı. 

En son 2010’da yaptığı belgesel film müziği, 12 Eylül döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren'le ilgili Oğlunuz Erdal belgeselinin müziğiydi; Çıplak Ayaklar Dans Kumpanyası ile beraber Gomidas’la Yolculuk gibi özel gösteriler için de müzik yapan veya İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde sessiz filmlere piyano müziği yaparak eşlik eden Ayşe Tütüncü 2019 - Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilen Muhsin Ertuğrul’un 1927 yapımı sessiz filmi Tamilla’ya klarnet ve piyano için müzik besteledi ve filme ikili olarak canlı çaldılar; tiyatro müziği olarak en son yaptığı 1978 Kahramanmaraş katliamını konu edinen Kıran Resimleri oyununun müziği ile 2016 EkinYazın Dostları ve 2017 Afife Jale "en iyi sahne müziği" ödüllerini aldı.

Orhan Alkaya: 1958 İstanbul doğumlu. İÜ Hukuk Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okudu. Günlük gazetelerde ve dergilerde değişik sanat disiplinleri üzerine eleştiri yazıları, siyasi makaleler, denemeler yazdı. Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik görevlerinde bulundu. 12 Eylül Darbesi sürecinde 1402 sayılı sıkıyönetim kanunu ile görevden alınan binlerce kamu görevlisi arasında yer aldı. Sanatçı; ansiklopedi yazarlığı, gazetecilik, editörlük, danışmanlık dışında sinema filmleri de çevirdi. Birgün gazetesinde yazıları yayımlanmakta olan Alkaya'nın basılmış altı kitabı bulunmaktadır. Sanatçı, 8 Ocak 2008 tarihinde İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği'ne getirildi, 29 Mayıs 2009 tarihinde görevden alındı.

Güner Özkul: 1966 İstanbul doğumlu. Oyuncu ve sunucu. Bir süre CNN Türk'teki Afiş adlı kültür-sanat programını sunmuş, film ve dizilerde rol almıştır. Suna Selen ile Münir Özkul'un kızıdır. 1988 yılında Mimar Sinan Üniversitesi grafik bölümünden mezun oldu. 1992 yılında, aynı bölümde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bir süre grafikerlik ve daha sonra mankenlik yaptı. Seslendirme de yapmaktadır.

YouTube üzerinden ilk gösterim. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde lütfen tıklayınız.

 

Özel dinletinin ilk yayını.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır