17 Eylül Perşembe 21:30-22:15

Ne Edebiyat Ne Sinema, Bir Anlatı Mecrası Olarak Çizgiroman

Ege Avcı - Doğan Şima

Şenlik

Baobab'ın düzenlediği bu etkinlikte, kitao formunda yayımlansa da aslen bir görsel sanat dalı olan çizgiromanın kendine has anlatı dilini irdeleyeceğiz.

Bu çerçevede, Ege Avcı, yeni çıkacak olan kitabı Bütün ayazların ortasında'yı, kitaptaki tercihlerini canlı çizim eşliğinde anlatacak.

Doğan Şima ise bu sohbette çizgiroman çevirmeni sıfatıyla Ege Avcı'ya eşlik edecek.

Ege Avcı: 1995 yılında Edirne’de doğdu. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde büyüdü. 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde eğitimine başladı. 2016 yılında, İngiltere’de bulunan Blue Fox Comics adlı yayıneviyle The Boy Who Came Closer adlı çizgi romanı çizdi. 2017 yılında hala devam etmekte olan yazarlığın Simon Birks’ün üstlendiği Robyn adlı çizgi roman serisine başladı. 2018 yılında Gececi adlı çizgi roman dergisinde kısa öyküler yazıp çizdi. Dergi 8 sayı çıktıktan sonra yayın hayatına son verdi. 2018’in Eylül ayında ilk uzun soluklu çizgi romanı olan Kebenin Gölgesinde’nin ilk sayısı yayımlandı. Dört sayı süren ve ilk sayısıyla Aydın Doğan ödüllerinde en iyi grafik roman ödülüne aday gösterilen seri 2020 yılında tamamlandı.

Doğan Şima: 1986 İstanbul doğumlu Doğan Şima, Galatasaray Lisesi'nin ardından Galatasaray Üniversitesi'ni bitirmiştir. Küçüklüğünden beri çizgi romana meraklı olmakla beraber, bu ilgisi Fransa seyahatleri ve Belçika'da yaptığı staj sırasında bu ülkelerdeki çizgi roman kültürünü daha yakından tanımasıyla bir tutku haline geldi.

Çevrimiçi. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde Zoom linkine tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 939 6300 4870


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır