Sibel Bozdoğan

Esen Karol

15 Eylül Salı 17:00-18:00

Tarihçi Gözüyle Casusluk Hikâyeleri

Sibel Bozdoğan

Şenlik

Graham Greene ve John Le Carré gibi en usta casusluk-gerilim yazarlarının istihbarat örgütlerinin içinden gelmiş olmaları tesadüf değildir. Gerçek dünyadaki olaylarla hayal mahsulü maceraları bu kadar iç içe geçiren, tarihi heyecanlı bir roman, romancıyı da bir çeşit tarihçi yapan başka bir popüler edebiyat janrı yok. Esen Karol, bu janrın meraklısı olarak Manifold’a bir kaç deneme yazısı yazmış olan mimarlık tarihçisi Sibel Bozdoğan ile casusluk, tarihçilik ve yazarlık üzerine sohbet edecek.

Sibel Bozdoğan: Mimarlık derecesini ODTÜ’den, doktorasını University of Pennsylvania’dan alan Sibel Bozdoğan 1986’dan beri ABD’de yaşamaktadır. Boston’da (MIT, Harvard, Boston University) ve İstanbul’da (Bilgi ve Kadir Has Üniversiteleri) mimarlık tarihi dersleri vermiş, Modernism and Nation Building: Turkish Architectural Culture in the Early Republic kitabı (2001) Amerikan Mimarlık Tarihçileri Derneği’nin kitap ödülünü kazanmıştır. Akademi dışındaki merakları arasında, ara sıra Manifold okuyucularıyla paylaştığı casusluk-polisiye-gerilim hikâyeleri önemli bir yer tutar.

Esen Karol: Fulbright bursuyla New York Pratt Institute’da aldığı iletişim tasarımı yüksek lisans eğitimini, okunaklılık/okunabilirlik sorunsalına yoğunlaşan teziyle tamamladı. 2003–2012 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tipografi ve yayın tasarımı dersleri verdi. Arter için tasarladığı iki kitap, 2013 ve 2014’te Design Observer ve AIGA tarafından gerçekleştirilen “50 Books | 50 Covers” yarışmasında yılın en iyi tasarlanmış 50 kitabı arasına seçildi. Halen 1996’da kurmuş olduğu tek kişilik tasarım atölyesinde çalışmakta ve çevrimiçi yayın projesi Manifold’a ağırlık vermektedir.

Çevrimiçi. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde Zoom linkine tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 995 1724 5264 


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır