Ulaş Özdemir

Mustafa Avcı

16 Eylül Çarşamba 20:00-21:00

Tarih, Etnomüzikoloji ve "Halkın Müziği"

Ulaş Özdemir - Mustafa Avcı

Şenlik

Türkiye’de çeşitli müzik kültürleri üzerine araştırmalar yapan iki etnomüzikolog, Ulaş Özdemir (Dr. Öğr. Üy., İstanbul Üniversitesi) ve Mustafa Avcı (Dr. Öğr. Üy., Altınbaş Üniversitesi), bu sohbette tarih ve etnomüzikoloji ilişkisini, Türkiye’den farklı örnekler üzerinden tartışacaklar. Her iki araştırmacı, özellikle 19. yüzyılda ses kayıt teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hem müzik endüstrisi hem de akademik çalışmalar için vazgeçilmez malzemeye dönüşen ses kayıtlarının izinden giderek, günümüze kadar ''halkın müziği'' olarak kabul gören veya dışlananların hikâyesini anlatacaklar.

Ulaş Özdemir: 1976 Maraş doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesi’nde (etno)müzikoloji eğitimi aldı. Aynı okulda yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Türkiye’deki farklı müzik kültürlerine odaklanan çeşitli kitaplar yayımladı. Akademik çalışmalarının yanı sıra müzisyen olarak yer aldığı solo ve grup albümleri yayınlandı. Türkiye ve yurtdışında pek çok konser ve festivalde yer almanın yanı sıra film, dizi, belgesel müziği çalışmaları hazırladı. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Mustafa Avcı: Altınbaş Üniversitesi, Sosyal Bilimler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışan etnomüzikolog, kültür tarihçisi, ve besteci Mustafa Avcı, akademik araştırmalarını Osmanlı ve Türkiye’de toplumsal cinsiyet ve müzik, New York’taki Osmanlı Diyasporası’nın müzikleri (1890-1970), Osmanlı’da ve Türkiye’de sesin ve gürültünün tarihi gibi konular etrafında yoğunlaştırdı. Aralarında Mardin Bienali’nin de bulunduğu çeşitli etkinliklerde güncel sanatçı olarak enstelasyonlarıyla yer almıştır. 2018’de Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Yuva adlı film için yaptığı müziklerle 2019 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde en iyi özgün film müziği ödülünü kazanmıştır. 

Çevrimiçi. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde Zoom linkine tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 924 0576 0542

Çevrimiçi. Etkinlik linki sonra paylaşılacak.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır