12 Eylül Cumartesi 16:00-17:30

Kapaktaki Keret

Dr. Koray Gelmez - Emrah Özturan - Nazlı Meriç Çukurova - Ömer Taha Döver

Şenlik

Siren Yayınları'nın öncülüğünde gerçekleşecek gösterimin temeli bir "kitap kapağı tasarımı projeleri sergisi"ne dayanıyor.

Tasarım öğrencilerini Etgar Keret öyküleriyle buluşturan bu proje, daha önce Keret kitaplarına isimlerini vermemiş öyküleri kitap kapağı tasarımlarına dönüştürüyor. Yazarın gündelik hayat ve hayal dünyası arasındaki keskin geçişler ile yarattığı canlı ve şaşırtıcı öyküler öğrencilere zengin imge repertuarları ve özgün görselleştirme olanakları sunuyor. Sergide seçilen öykülerin olay örgüsü görselleştirmelerini ve öğrencilerin tasarım süreçlerine dair röportajlardan derlenen videoyu izleyebilirsiniz.

Video sergi İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü EUT343E Typography dersi çıktılarını içermektedir.

Dr. Koray Gelmez: İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğretim üyesi. 2008 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış olup ardından İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Programı’ndan yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Doktora sürecinde Aalto Üniversitesi ve TED Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak yer almıştır. Araştırma ilgi alanı tasarım eğitimi, tasarım pedagojisi, öğrenme, yansıtıcı yazma ve grafik tasarım gibi konuları kapsamaktadır. Dr. Koray Gelmez, 2018’den bu yana İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Emrah Özturan: 2010 yılında Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünde lisans, 2015 yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Emrah Özturan, halen aynı bölümde doktora çalışmasını sürdürmekte, araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Akademik ilgi alanları tasarım kültürü, tasarım tarihi, görsel kültür gibi alanları kapsar.

Siren Yayınları'ndan Sanem Sirer ve Erol Aydın ile İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerini temsilen Nazlı Meriç Çukurova ve Ömer Taha Döver de bu video çalışmasının lansmanına katılıyorlar. 

YouTube üzerinden ilk gösterim. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde lütfen tıklayınız.

 


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır