Nazlı Gürkaş

Okan Okumuş

19 Eylül Cumartesi 17:00-18:00

21. Yüzyılda Seyahat Yazarlığı

Okan Okumuş - Nazlı Gürkaş

Şenlik

21. yüzyılda teknoloji ve medya alanındaki gelişmeler seyahat yazarlığını da önemli ölçüde dönüştürdü. Herkesin kolaylıkla her konudaki bilgiye erişebildiği bu dönemde deneyimin bilginin temel kaynağı olduğunu savunan fenomenoloji öne çıkmaya başladı. Öte yandan, okuyucularla daha yakın bir ilişkinin sağlandığı interaktif platformların yaygınlığı yazarları kişisel bir marka yaratmaya itti. Bunu başarabilen seyahat yazarları kitaplarının yanı sıra sosyal medya araçlarıyla da kitleleri turizm konusunda etkileyip yönlendirmeye başladılar.

Kolektif Kitap'ın bu etkinliğinde seyahat yazarları Okan Okumuş ve Nazlı Gürkaş, bilgiye erişimin çok daha kolay hale geldiği sosyal medya çağında yayıncılığın bu hızlı dönüşüme nasıl ayak uydurmaya çalıştığını irdeleyecek, seyahat yazarlığı ve seyyahlığın geleceğini konuşacaklar.

Okan Okumuş: Seyahat yazarı. 1971 Bursa doğumlu. Lise öğrenimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1993’te Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2009’a kadar İstanbul’da kablo dizayn mühendisi olarak çalıştıktan sonra Londra’ya yerleşti. Halen bu şehirde yaşıyor ve mesleğini burada sürdürüyor. Her daim gitmelere teşnedir, en çok da Latin Amerika ve Asya seyahatlerini sever. Yaşasın Sırt ÇantasıLatin AmerikaDoğu AsyaKuzey ve Orta Afrika ve Güney Afrika kitaplarının yazarı. Fotoğrafçılığa da meraklı.

Nazlı Gürkaş: 1988 Kırklareli’de doğumlu. Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’nden mezun olduktan sonra Autònoma de Barcelona Üniversitesi’nde gazetecilik ve iletişim alanında yüksek lisansını yaptı. İtalya, Yunanistan ve İspanya’da yaşarken bu ülkelerde sürekli seyahat edip onlarca şehrin altını üstüne getirdi. İngilizce, İtalyanca, Yunanca, İspanyolca ve Portekizce dillerinden çocuk kitaplarını Türkçeye kazandırıyor. Uzun yıllar Kalem Ajans'ta edebiyat ajanı olarak çalıştıktan sonra 2020 başında Göksun Bayraktar ile birlikte The Black Cat Agency'yi kurdu. Halen çok sevdiği çocuk kitaplarının dünyanın çeşitli dillerinde okunabilmesi için çalışıyor. 

Çevrimiçi. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde Zoom linkine tıklayınız.

Zoom Webinar ID: 928 5014 0110


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır