Emre Zeytinoğlu

Sinan Eren Erk

 

16 Eylül Çarşamba 15:30-16:30

Sanatın Karanlığı

Moderatör: Sinan Eren Erk

Emre Zeytinoğlu

Şenlik

Emre Zeytinoğlu ile yeni kitabı Sanatın Karanlığı ekseninde, bugün insan merkezli bakışın açmazlarına, ekolojiden yapay zekâya sanattaki güncel pratikleri hümanizmözne ve estetikkavramları kapsamında yeniden düşünmeye dair bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

Bu kitabın odağındaki konu, “modern insan”ın kendisi adına düzenlediği “hümanizm-özne-estetik-sanat” bütünlüğünü kendi eliyle bozuşu, zaman zaman onu farklı kılıklara sokuşu ve sonunda da bu bütünlüğü tümüyle yok edip bambaşka bir serüvene açılışıdır. Hattâ bu öyle bir serüvendir ki orada insan bir yok oluş yolculuğuna çıkmış, geri dönüş yollarını kendi elleriyle tıkamış ve bundan da hiçbir rahatsızlık duymamıştır. Bu yolculuk sırasında yanına aldığı tek bir şey varsa, o da kendisi hakkında, yine kendisinin oluşturduğu “hümanizm-özne-estetik-sanat” bütünlüğünü en çarpıcı bir biçimde okuyabileceği bir masal kitabıdır. Onu sürekli olarak okur, okuyarak yoluna devam eder, bozduğu bu bütünlüğü hâlâ var-mış gibi düşünür, eğlenir, kendisini iyi hisseder, bununla birlikte orada okuduklarıyla ilgisi olmayan bir yolda, müthiş bir “arzu” ve “haz” ile ilerlemeyi de sürdürür. Sanatın Karanlığı, “gelecek zaman” üzerine karamsar bir komplo teorisi olarak okunabilir pekâlâ. Fakat diğer yandan “hümanizm”, “özne”, “estetik” ve “sanat” kavramları kapsamında öğrenilmiş şeyleri yeniden gözden geçiren, onların gözalıcı, parlak görüntülerini aşıp dokuları arasına gizlenmiş karanlık noktalara ulaşmaya çalışan bir kitap olarak da okunabilir. Bu, okuyucuya kalmış bir seçimdir.

Emre Zeytinoğlu: 1955 İstanbul doğumlu. 1980 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanat Akademisi’nden mezun oldu. Sanat alanında kitap, dergi-gazete yazıları, sergi, belgesel, radyo programı gibi farklı türlerde üretimler gerçekleştiren yazar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Sanat, Kuram ve Eleştiri”, “İdeolojik Metinler ve Sanat” ile Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Sanat Kuramları” başlıklı dersleri veriyor. Bugüne dek yayımlanmış kitapları arasında Sanat, Bazı Şeyler ve Eleştiri (2017, Corpus Yay.) İktidarsızlığın İktidarı ve Sanat (2014, Ayrıntı Yay.), Sanat Üzerine Yersiz Yorumlar (2008, Bağlam Yay.), Uyku Tulumunda Spor (2004, Telos Yay.), Sanatın Suç Ortaklıkları (2003, Bağlam Yay. ve 2016, Belge Yay.), Kavramın Sınırlarında (Ali Akay ile, 1998, Bağlam Yay.), Pisuarın Bir Dekonstrüksiyonu (Ali Akay ile, 1994, Galeri Urart Yay. ve 2013, Minör Yay.) yer almaktadır.

Sinan Eren Erk: 1985 İstanbul doğumlu. Ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi'nde bitirdi ve ardından Marmara Üniversitesi’nde iktisat alanında eğitim aldı. Yüksek lisansını NABA, Nuova Accademia di Belle Arti’de küratörlük ve görsel sanatlar alanında tamamladı. AICA Türkiye üyesi. 12. İstanbul Bienali'nde küratör asistanı, Documenta 13'te katılımcı / konuşmacı ve İstanbul Tasarım Bienali'nde, Milano'da Adhocracy bünyesinde yine küratör asistanı pozisyonlarında çalıştı. Halen çoğunluğu uluslararası projelerde bağımsız küratör ve çeşitli mecralarda sanat yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Çevrimiçi. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde Zoom linkini tıklayınız.  

Zoom Webinar ID: 927 3632 7226


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır