Yoko Tawada

Sanem Sirer

15 Eylül Salı 21:30

Sınırları Aşmak: Yoko Tawada

Yoko Tawada - Sanem Sirer

Şenlik

Yoko Tawada’yı konuk edeceğimiz bu sohbette yazarın Bir Kutup Ayısının Anıları ve Tokyo’nun Son Çocukları romanlarından yola çıkarak diller ve türler arası ilişkileri ele alacak, insanlar ve hayvanlar arasındaki sınırlara ve gri alanlara eğilerek distopya ve nostaljiden, bunların günümüz dünyasındaki yerinden bahsedeceğiz.

Yoko Tawada: 1960 Tokyo doğumlu. Rus edebiyatı dalında üniversite eğitimi gören Tawada, seksenli yıllarda Hamburg’a yerleşti ve Alman edebiyatı alanında doktora derecesi aldı. Yazarlık hayatı Almanca-Japonca çift dilli bir edisyonla yayımladığı şiirleriyle başladı. Tawada 2005 yılında Alman kültürüne katkılarından ötürü Goethe Madalyası’na layık bulunmuştur. Paul Celan ve Franz Kafka’dan etkilendiğini belirten Yoko Tawada, çift dilli yazın hayatında dili “yapay ve efsunlu” bir olgu olarak ele alıyor. Berlin Hayvanat Bahçesi’nin “meşhur” kutup ayısı sakini Knut’un hikâyesinden ilhamla kaleme aldığı Bir Kutup Ayısının Anıları Japonya’da Noma ve Yomiuri Ödülleri’ni almış, İngilizce edisyonuyla Warwick Ödülü’ne layık görülmüştür. Tawada, Almanya’da Erlanger Ödülü, Adelbert von Chamisso Ödülü ve Kleist Ödülü gibi ödüller almasının yanı sıra Alman diline katkılarından ötürü Carl Zuckmayer Madalyası’na layık bulunmuştur. 

Tawada, Japonca yazdığı Tokyo’nun Son Çocukları ile 2018 yılında çeviri edebiyat dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’nün sahibi olmuştur. Amerika’da The Emissary (Elçi) adı ile yayımlanan Tokyo’nun Son Çocukları, Fukuşima çağrışımları ve distopik öngörüleriyle hem Japonya’da hem de dünyada beğeni toplamış ve çizdiği olası ve dehşetli gelecek manzarasıyla ilgi uyandırmıştır. 

Yoko Tawada Berlin’de yaşıyor ve yazıyor.

Sanem Sirer: 1977 İstanbul doğumlu. Kültürel antropoloji ve Alman dili ve edebiyatı dallarındaki çift lisans diplomasını Oberlin College’dan, kültürel antropoloji alanındaki yüksek lisans derecesini öğretim asistanı olarak da hizmet verdiği Boston Üniversitesi’nden aldı. 2007 yılında Erol Aydın ile birlikte çağdaş edebiyata odaklı Siren Yayınları’nı kurdu ve burada hâlen sürdürdüğü yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Sirenin Sesi adlı blog’u ve Kitap, Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler adlı podcast’i hazırlıyor.

YouTube üzerinden ilk gösterim. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır