Gaye Boralıoğlu

Ümit Kıvanç

 

18 Eylül Cumartesi 15:30

Haysiyet 2021

Gaye Boralıoğlu - Ümit Kıvanç

Kitap Sohbeti

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi bünyesindeki Kıraathane Kitapları'nın bu etkinliğinde, ilkin 2019'da yayımladığımız Haysiyet kitabının Eylül 2021'de yapılan üçüncü baskısını kutluyoruz. 

Kıraathane Kitapları'nın Kitap Stüdyosu serisinin bu ilk kitabında, yazarlar Gaye Boralıoğlu ve Ümit Kıvanç serinin usulü gereği birçok kez bir araya gelerek haysiyet kavramının kendileri açısından taşıdığı anlam, toplumsal ve bireysel ilişkilerde nasıl bir işlev üstlendiği, haysiyetin varlığının/yokluğunun sonuçları üzerine dallanıp budaklanan bir konuşma gerçekleştirdiler. Bu konuşmanın ses kayıtlarına dayalı metin, daha sonra, yazarların da aktif biçimde katıldıkları uzun bir editoryal çalışmayla kitaplaştı.

Şenlikte konuk etmekten büyük mutluluk duyduğumuz Gaye Boralıoğlu ve Ümit Kıvanç, Yesayan Salonu'ndaki bu buluşmada, kitaptan yola çıkarak haysiyet konusunu, bugünün gözüyle yeniden ele alacak, bu erdemin 2021'in Türkiye'si ve dünyasında kendisine nasıl bir yer bulabildiğini konuşacaklar. 

Gaye Boralıoğlu: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde sistematik felsefe ve mantık okudu, aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Gazeteci, reklam yazarı ve senaryo yazarı olarak çalıştı. Hepsi Hikâye (Öykü-2001), Meçhul (Roman-2004), Aksak Ritim (Roman-2009), İçimdeki Ses (Roman-2013), Mübarek  Kadınlar (Öykü-2014), Dünyadan Aşağı (2018) adlı kitapları var. Aksak Ritim ile 2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Mansiyonu’nu, Mübarek Kadınlar ile 2015 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı. Öyküleri ve kitapları başta Almanca ve Arapça olmak üzere çeşitli dillere çevrildi. 

Ümit Kıvanç: İstanbul Üniversitesi Basın-Yayın mezunu. Milliyet ve Cumhuriyet gazetesi, Yeni Gündem dergisi, İletişim Yayınları ve Medyakronik’te çalıştı. Birikim, Radikal, Radikal İki, Taraf, Duvar ve P24’te yazdı, yazıyor, Riya Tabirleri adlı blogu var. Aşkım Bana Resimaltı, Bekle Dedim Gölgeye, Gaib Romans, Yalnız Olmuyor, Siyah Makamı, Erkek Hikâyeleri adlı edebî eserleri, Kesin Ofsayt, Demiş Bulundum ve Panislâmcının Macera Kılavuzu, O Meslek Bunalımda adlı inceleme-deneme kitapları var. Yaptığı belgeseller ve kısa filmlere gecetreni.net adresinden ulaşılabilir.

Tek tıkla: Kıraathane Kitapları'nın kitaplarını incelemek için lütfen yayınevinin dijital fuar alanımızdaki standını ziyaret etmeyi unutmayın!

Şenliği mobil cihazınızdan takip ediyorsanız Kıraathane Kitapları'nın standı şurada. 

Bu etkinliğe kapılarını açan Yesayan Salonu'na içten teşekkürlerimizle...

Yer: Yesayan Salonu. Covid-19’a karşı iki aşısını da yaptırmış olan katılımcılara açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır