Cana Bostan

Selim Karlıtekin

 

17 Eylül Cuma 19:30

Şiddetin Yüzyılından Sonra

Cana Bostan - Selim Karlıtekin

Kitap Sohbeti

Şenliğe bu yıl ilk kez katılan Telemak'ın bu etkinliğinde,  Georges Sorel'in düşünsel mirasını konuşacağımız, Şiddet Üzerine Düşünceler kitabından yola çıkan çevrimiçi bir sohbete davetlisiniz.

Sorel'in Şiddet Üzerine Düşünceler'i 1908 yılında yayımlanalı beri Avrupa siyaset düşüncesinin en radikal, en gizemli, en tartışmalı metinlerinden biri. Walter Benjamin, Mussolini, Lenin gibi isimleri etkilemiş yüzyıl sonu kuramcısı Sorel'in düşünsel mirası üzerine konuşacağız. Emekli bir mühendisin nasıl olup da ilerlemenin Avrupa’da ebedî barışı getirdiğine ittifak etmiş fin-de-siecle'nin konsensusunu darmadağın ettiği sorusuyla başlayacağız. Sorelcilik soldan faşistlik, sağdan jakobenizmin en aşırı formu olarak eleştiriliyor; Cemil Meriç "Avrupa, Makyavel'den beri kasideler okur şiddete. Hristiyanıyla, maddecisiyle, sosyalistiyle bir sara nöbeti içindedir. Ama şiddet, tarihin hiçbir döneminde çağımızdaki kadar yüceltilmemiştir. Sorel'in Şiddet Üzerine Düşünceler’iyle başlayan bir isteri nöbeti, Batı’nın sözde irfanını bir cinayet kışkırtıcısı derecesine düşürdü" diyor. Sorel’in metninin Türkçe’de yeni önsöz (Cana Bostan) ve sonsözle (Isaiah Berlin) yayımlanışı vesilesiyle Sorel’in yadsınan ve indirgemecilik kurbanı düşüncesinin özgünlüğünü ele alacağız.

 

Cana Bostan: Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümünde tamamladı. Doktorasını Siyaset, tarih ve sanat felsefesi alanlarındaki akademik çalışmalarını sürdürüyor. 

Selim Karlıtekin: Boğaziçi Sosyoloji & Felsefe lisansından sonra iki sene CUNY GC’de Antropoloji doktorası yaptı. Bu programı bırakıp Columbia MESAAS’da tekrar doktoraya başladı. Halen doktora öğrencisi, Telemak Kitap kurucusu.

 

Etkinliğe katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 824 4310 1872

Tek tıkla: Telemak'ın kitaplarını incelemek için lütfen yayınevinin dijital şenlik alanımızdaki standını ziyaret etmeyi unutmayın!

Şenliği mobil cihazınızdan takip ediyorsanız Telemak'ın standı şurada. 

Ayrıca Telemak, şenlik boyunca fizikî standıyla Kıraathane binasında okurlarının ziyaretini bekliyor.

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır