Şeyma Çolakoğlu Özkaya

Doç. Dr. Günseli Bayram Akçapınar

14 Eylül Salı 17:00

Bilimin Unutulan Kadınları: Rosalind Franklin ve Lynn Margulis

Moderatör: Şeyma Çolakoğlu Özkaya

Günseli Bayram Akçapınar

Kitap Sohbeti

Bu yıl şenliğimize ilk kez katılmasından büyük mutluluk duyduğumuz Ginko Bilim'in bu çevrimiçi etkinliğinde iki önemli bilim kadını Rosalind Franklin ve Lynn Margulis'i hatırlıyoruz.

Yaptıkları araştırmalarla 20. yüzyıla damga vurmuş iki büyük bilim kadınının bilimsel yaşamlarını, onların erkek egemen bilim dünyasında karşılaştığı zorlukları, görmezden gelinme hâllerini ve bunlara karşı verdikleri mücadeleyi konu alacak sohbetimize sizleri de bekliyoruz.

Lynn Margulis: 1938 yılında Chicago’da dünyaya gelen biyolog Lynn Margulis, ökaryotik hücrenin ilkel prokaryotik hücrelerin ortakyaşar birliği olmasına ilişkin kuramıyla 20. yüzyıl evrim biyolojisinin en büyük başarılarından birine imza atmıştır. Margulis’in daha büyük hayat formlarının dayandığı ökaryotik, çekirdekli hücrenin milyarlarca yıl önce ortaya çıkışı konusunda 1967’de yazdığı makalesi geç de olsa sonunda kabul görmüş ve hücre evrimi anlayışımızı kökten değiştirmiştir. 2011 yılında hayata gözlerini yuman Margulis ardında pek çok bilimsel makale ve kitap bırakmıştır.

Rosalind Franklin: 1920 yılında Londra’da dünyaya gelen fizikokimyacı Rosalind Franklin tütün mozaik virüsü gibi virüslerin, DNA gibi nükleik asitlerin, proteinlerin, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılması gibi çeşitli konularda çalışmalarda bulunmuştur. Franklin’in X ışını kristallografisi tekniğiyle çektiği meşhur 51 numaralı X-ışını fotoğrafı, DNA’nın ikili sarmal yapısının aydınlatılmasına en büyük katkıyı sunmuştur. Ne var ki Franklin’in adı bu keşiften adeta silinirken, James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins aynı dönemdeki çalışmalarıyla Nobel Ödülüne lâyık görülmüşlerdir. Franklin henüz 37 yaşındayken, 1958 yılında hayatını kaybetmiştir.

Günseli Bayram Akçapınar: Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde lisans, Sabancı Üniversitesi Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlamıştır. 2014-2016 yılları arasında doktora sonrası araştırmacı olarak Viyana Teknik Üniversitesinde çalışmıştır. Protein mühendisliği, hesaplamalı biyoloji ve biyoteknoloji alanlarında bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Ginko Bilim bilim kurulunda yer almaktadır.

Şeyma Çolakoğlu Özkaya: Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde lisans, Marmara Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde doktora eğitimine devam ederken, TÜBİTAK ve TÜSEB destekli projelerde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 839 6423 8444

Tek tık'la: Ginko Bilim'in kitaplarını incelemek için yayınevinin dijital şenlik alanımızdaki standını ziyaret etmeyi unutmayın!

Şenliği mobil cihazınızdan takip ediyorsanız Ginko Bilim'in standı şurada.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır