Sevin Okyay

Zafer Yenal

Ayşen Güven

13 Haziran Salı 21:00

Bir Porsiyon Sanat

Moderatör: Ayşen Güven

Sevin Okyay, Zafer Yenal

Kitap Sohbeti

Yeni kıtayı keşfeden Avrupa kapitalizminin hem siyasi hem de ekonomik olarak dünyayı şekillendirdiği 16. yüzyılda kahve ve şeker plantasyonlarında başlayan üretim – tüketim zincirinden, toplumsal hiyerarşilerin ve eşitsizliklerin yemekte yansıma biçimlerine kadar çok yemek olgusunu çeşitli açılardan ele alıyor Zafer Yenal. 

Harry Potter serisinde yer alan büyük, şaşaalı ziyafetleri Bir Porsiyon Sanat’ta aktaran Sevin Okyay, büyülü gerçekçilik temasını yemekler üzerinden anlatıyor.

Cadılar ve balkabakları, aşçılar ve büyücülerle onların iksirleri gibi eşleşmelerle yiyeceklerin çok yönlülüklerini kendisinden dinleyebileceğiniz bir sohbetle İstanbul Edebiyat Evi’ne konuk olan Sevin Okyay ve Zafer Yenal, Ayşen Güven’le Bir Porsiyon Sanat kitabını konuşuyor. 

Sevin Okyay: 1942’de İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. 1963’ten beri çevirmenlik, 1976’dan beri gazetecilik yapan Sevin Okyay; özellikle sinema, caz ve spor üzerine eleştiri yazıları yazıyor. Sevin Okyay, Harry Potter Serisi başta olmak üzere fantastik, bilimkurgu, kurmaca pek çok eseri Türkçeye kazandırmıştır. Okyay’a çeviri dünyasına katkılarından dolayı Çeviri Derneği tarafından 2014 Onur Ödülü verilmiştir. 

Zafer Yenal: Prof. Dr. Zafer Yenal, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Başlıca çalışma alanları arasında tarihsel sosyoloji, tüketim çalışmaları, tüketim çalışmaları, yemek kültürü, tarım, kır sosyolojisi ve beşeri coğrafya yer almaktadır. 

Ayşen Güven: Gazeteciliğe 2007 yılında Hayat Televizyonu ve Evrensel Gazetesi'nde başladı. Aynı dönemde Evrensel Kültür Dergisi yayın kurulunda yer aldı. Hayat Televizyonu'nda kameramanlık, muhabirlik, politika-bölge editörlüğü ve kültür-sanat programı yapımcılığı ve sunuculuğu rollerini üstlendi. 2016 yılında en son adı Hayatın Sesi olan mecra KHK ile kapatıldı. 2017-2018 yılları arası DasDas adlı kültür-sanat mekanında çalıştı. Punto24 Bağımsız Gazetecilik Patformu bünyesinde yer alan Susma Platformu adlı kültür-sanatta sansür ve otosansür konulu projedeki görevini tamamladı. Kıraathane İstanbul Edebiyatevi'nde etkinlik kürasyonu ve moderatörlük çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca T24 haber sitesinin YouTube kanalı için sanat programı (video söyleşi) içeriği hazırlayıp sunmayı da sürdürüyor.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır