Serdar Soydan

Oğuzhan Murat Öztürk

24 Mayıs Çarşamba 19:00

Deniz Kızı Eftalya Hanım

Serdar Soydan, Oğuzhan Murat Öztürk

Kitap Sohbeti

Kimdi Deniz Kızı Eftalya? Bir masal kahramanı mı? Bir efsane mi?

Uzun bir süredir Deniz Kızı Eftalya, yani 1891-1939 yılları arasında yaşamış bir İstanbullu olan Atanasia Yeorgiadu hakkında titiz bir çalışma yürüten ve bir kitap hazırlayan, araştırmacı-yazar Oğuzhan Murat Öztürk ve Serdar Soydan, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş sürecinde eğlence ve müzik kültürünün değişimini, ‘assolist’ diyebileceğimiz ilk ‘muganniye’ olan Deniz Kızı Eftalya’nın hayatı üzerinden ele alıyor. Eftalya Hanım'ın üç az bilinen eserini de dinleyeceğimiz söyleşide Deniz Kızının yaşamı, plakları ve röportajları kültürel, toplumsal ve tarihsel pek çok kırılmanın, değişimin izlerini taşıyor. 

İkilinin konuşması, Öztürk'ün derinlikli araştırmasıyla Deniz Kızı Eftalya: Hayatı, Şöhreti, Maceraları adıyla Ötüken Yayınları tarafından basılacak kitabı eksenine alıyor olacak. 

Oğuzhan Murat Öztürk: 1979 doğumlu, Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunudur. Ötüken Neşriyat'ta editör olarak çalışmakta, Ayarsız dergisinin neredeyse her sayısında yazmakta, edebiyat ve kültür tarihimizin az bilinenlerini okuyucularla paylaşmaktadır. Sami Karayel'in En Meşhur Türk Pehlivanları ve Selim Nüzhet Gerçek'in Türk Temaşası adlı eserlerini yayına hazırlamıştır.

Serdar Soydan: 1980, İstanbul doğumlu. Sinema-TV ve Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Televizyon dizilerinin senaryo ekiplerinde çalıştı. Bilge Karasu, Nezihe Meriç, Suat Derviş, Mehmet Rauf, Peyami Safa ve İskender Fahrettin Sertelli gibi pek çok yazarın "bilinmeyen" eserlerini yayına hazırladı. Gölgede kalanların, unutulan ve unutturulanların izini sürmeye, "öteki"ler hakkında yazmaya, bu yazıları farklı mecralarda yayınlatmaya devam ediyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır