Hacer Foggo

Adalet Çavdar

 

1 Mayıs Pazartesi 21:00

Askıda Hayatlar

Moderatör: Adalet Çavdar

Hacer Foggo

Kitap Sohbeti

Askıda Hayatlar yıllardır sivil toplum alanında derin yoksulluk üzerine çalışan Hacer Foggo’nun Doğan Kitap tarafından Kasım 2022’de yayımlanan kitabı. Foggo, bu kitapta, mekânların ve insanların isimlerini saklayarak sahada tanık olduğu hikâyeleri anlatıyor. 

Bu akşam Hacer Foggo ile Adalet Çavdar, hem Askıda Hayatlar üzerine söyleşip hem de derin yoksulluğu ve bu temel adaletsizliğin son bulması için yapılması gerekenleri konuşacak.

Hacer Foggo: Ağırlıklı olarak insan hakları konularına odaklanan çeşitli gazete ve dergilerde 15 yıl boyunca muhabir olarak çalıştı. 2003 yılından bu yana kent yoksulluğu üzerine çalışmalar yaptı, 2006 yılında kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle Romanların yerlerinden edildiği Sulukule, Küçükbakkalköy, Kâğıthane’de aktivist olarak mahallelinin yanında yer aldı, davalar açılmasını sağladı. Sosyoekonomik nedenlerle okula devam edemeyen, okul terk eden çocuklara yönelik 2016 yılında Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi’ni kurdu. Pandemi döneminde, 18 Mart 2020’de arkadaşlarıyla birlikte Derin Yoksulluk Ağı’nı kurarak temel ihtiyaçlara ulaşamayan üç binden fazla aileye gıda, tablet vb. gönderilmesini sağladı. Yerel yönetim, siyasi partiler ve kamu ile derin yoksulluk konusunda toplantılar yaptı, öneriler sundu. 2021 yılında Açık Alan Derneği’nden (Derin Yoksulluk Ağı) ayrılarak 2022 yılı Şubat ayında CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi’ni kurdu. Halen bu ofisin koordinatörü olarak ülke çapında yoksullukla ilgili çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca 2015 yılında Ashoka Fellowship Programı’na seçildi. 2021 yılında da Wow Dünya Kadınlar Festivali’nde Türkiye’de lider 10 kadın arasında yer aldı. 2022 yılında SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin “SES Yılın Kadınları 2021” Ödülü’nü ve 2022 yılında Uğur Mumcu Dayanışma Ödülü’nü, yine aynı yıl Artı Eğitim Dergisi Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü aldı. Ayrıca 2002 yılında basılan Kırmızı Püskül adında bir inceleme kitabı var. 

Adalet Çavdar: 2008 yılından bu yana kitaplar hakkında yazıyor. Radikal, Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet gazeteleri kitap eklerinde ve çeşitli web sitelerinde yazdı. Editörlük ve araştırma asistanlığı yapıyor. Okur Bülteni adında haftalık bir bülten hazırlıyor.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır