Mehmet Altan

18 Kasım Çarşamba 21:00

Yerli ve Millî Ekonomi

Mehmet Altan

Ne Mutlu Eşitim Diyene

"Ne Mutlu Eşitim Diyene" konferans serisinde bu akşam konumuz ekonomi.

Bugünün dünyasında yerli ve millî bir ekonomi mümkün mü? Mehmet Altan, bu konuşmasında ve konuşmaya esas teşkil eden makalesinde 1) milliyetçilik, 2) küreselleşme, 3) yerli ve millî ekonomi, diye bir sıralama yaparak, bu sıralamadaki garipliği irdeliyor. "Yerli ve millî" ekonominin mümkün ve makbul olduğu söyleminin bugünün Türkiyesinde yeniden ortaya çıkabilmiş olması bize neyi gösteriyor? Akışkanlık nerede ve neden akamete uğradı, yolunda gitmeyen nedir?

Mehmet Altan: 1953 Ankara doğumlu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul'da yaptı. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi'nde, Türkiye-IMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman, Türkiye'nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru unvanı aldı.
Doktora eğitimi sırasında çeşitli gazetelerde yazılar yazdı. Cumhuriyet gazetesinin Paris muhabirliğini yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra gazete yazarlığı ile akademisyenliği birlikte sürdürdü. Kırktan fazla kitabı yayımlandı. Otuz yıl hocalık yaptığı İstanbul Üniversitesi'nde İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı Profesörü'yken 23 Eylül 2016'da tutuklandı, bir süre sonra da KHK ile üniversitedeki görevinden uzaklaştırıldı. İki yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nin lehine verdiği ihlal kararları ile serbest kaldı ve Yargıtay'ın verdiği hüküm gereğince müebbet istemiyle yargılandığı davada beraat etti. Beraati 8 Kasım 2019'da kesinleşti.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır