Ayşen Güven

11 Temmuz Pazar 21:00

Hikâyemiz-Müziğimiz: Güneş Demir

Moderatör: Ayşen Güven

Dayanışma Mevsimi

"Hikâyemiz-Müziğimiz" serimizin ikinci buluşmasında Güneş Demir'le birlikteyiz. Şöyle anlatıyor bu akşamı:

70'lerden günümüze uzanan bir kesitte, "çağdaş halk müziğinde" ve ondan yolan çıkan beste çalışmalarında akustik/klasik gitar ile farkli armonik ve ritmik fikirlerle oluşturulmuş eşliklerinden, düzenlemelerden örnekler üzerine kurmayı düşünüyorum programı. Bu kapsamda Fikret Kızılok, Zülfü/Ferhat Livaneli, Ezginin Günlüğü, Yeni Türkü ve Metin Kemal Kahraman repertuarından, birbirinden belli ölçülerde etkilenmiş ve müzik dünyamızda yerli gitar eşliği açısından "kanonik" hâle gelmiş eserler sunacağım.

 

Güneş Demir: Müzik çalışmalarına Galatasaray Lisesi Müzik Kulübü'nde başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde okuduğu sırada yine buranın kulüp çalışmalarında tiyatro müziklerinin ve sosyo-politik "tematik konserlerin" organizasyonunda yer aldı, aynı yıllarda Mutlu Torun'dan ud, gitar ve armoni dersleri aldı.Yüksek lisans eğitimini Rotterdam Codarts Academy ve İ.T.Ü. T.M.D.K. Türk müziği bölümünde Anadolu ritimlerinin gitara uyarlanması üzerine yaptığı çalışmayla tamamladı. Sesler ve Düşler, Taş Plak Kumpanyası, Café Aman Istanbul gruplarında yer aldı, hâlihazırda Tatavla Keyfi grubuyla, Ozan Çoban & Güneş Demir duosuyla ve Maviş Güneşer ve Kemal Kahraman'la çalışmaya devam etmektedir. Birçok belgesel filmin müziğini hazırlamıştır.

Ayşen Güven: Gazeteciliğe 2007 yılında Hayat Televizyonu ve Evrensel Gazetesi'nde başladı. Aynı dönemde Evrensel Kültür Dergisi yayın kurulunda yer aldı. Hayat Televizyonu'nda kameramanlık, muhabirlik, politika-bölge editörlüğü ve kültür-sanat programı yapımcılığı ve sunuculuğu rollerini üstlendi. 2016 yılında en son adı Hayatın Sesi olan mecra KHK ile kapatıldı. Zaman zaman Radikal Kitap ve Gazete Müstehak'ta yazdı. 2017-2018 yılları arası DasDas adlı kültür-sanat mekanında çalıştı. NewsLabTurkey ve Inside Turkey’de haber ve röportajları yayınlandı. Şimdilerde Posta Kitap, Evrensel Gazetesi ve Yeni e Dergisi’nde yazı ve röportajları yayınlanmaya devam ediyor. Ayrıca Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu çatısı altında bulunan ve Hrant Dink Vakfı hibesi ile sürdürülen Susma Platformu adlı kültür-sanatta sansür ve otosansür konulu projede koordinatörlük yapıyor. Aynı anda yaklaşık bir yıldır T24 haber sitesinin YouTube kanalı için sanat programı (video söyleşi) içeriği hazırlayıp sunuyor. 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır