9 Mayıs Perşembe 19:00

Yolun Sonundaki Ev

Oya Baydar

Kitap Sohbeti/Yazar İmzası

“Yolların dönüp dolaşıp hep başa döndüğü bir ülke. Yüzyıllık tarih içinde yarım yüzyıllık bir ev. Darağaçlarından sürgünlere, o evde kesişen trajik kaderler. Değişen, yabancılaşan, dağılan mekânlar ve insanın bitmeyen direnme gücü, tükenmeyen umudu...”

Oya Baydar’la Yolun Sonundaki Ev romanı üzerinden hem bu evi hem de bu ülkeyi konuşacağız. Sohbetin kitaptan, hatta belki edebiyattan başka yerlere de uzanacağını bilerek, yolların dönüp dolaşıp hep başa dönmeyeceği bir yer ve zamanı düşleyerek...

Oya Baydar: 1940 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun. Türkiye İşçi Partisi’nde çalıştı. 12 Mart darbesinde tutuklandı, üniversiteden çıkarıldı. 12 Eylül darbesinde yurtdışına çıktı, 1992’ye kadar mülteci olarak yaşadı. Elveda Alyoşa kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Kedi Mektupları ile Yunus Nadi Roman Ödülü’nü, Sıcak Külleri Kaldı ile Orhan Kemal Roman Ödülü’nü ve 2016 Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü’nü, Erguvan Kapısı ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü, Hiçbiryer’e Dönüş ile İtalya’da 2011 Carical Akdeniz Roman Ödülü’nü kazandı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır