6 Mayıs Pazartesi 19:00

Aramızdaki Ağaç

Sema Kaygusuz

Kitap Sohbeti/Yazar İmzası

“Şimdi diyorum ki dost, aramıza koyacağımız udu henüz hak etmedik biz. Meragi’nin bestelediği Şirazi güftelerinden bihaber kan koklayan vahşi hayvanlar gibi kör olası cahilliğimizle ömürsüz güzelliği arıyoruz yüreğimizde. Ne kültürsüzlükle ne de savaşla açıklanabilecek bir nasipsizlik bizimkisi. İnsanı anbean çürüten meraksızlık. Diyorum ki, gel yürekten bir meydan okumayla aramıza ud-i mükemmel’i koyalım. Parçalamak için ama. Telleri sökerek deneyelim önce, ud-i ekmel olalım. Baktık olmuyor, anlayamadık, bir tel daha söküp kâmil olalım. O da olmadı hamlığı göze alıp telsiz bir tekne yapalım seninle, yahu bundan saz olur mu diye birbirimize soralım. O da olmadı öd ağacının kaba kütüğüyle baş başa, bomboş, apaçık, yapayalnız olalım.

Dost. Mümkünse bir ağaç bulunsun aramızda. Kendi ödümüzdeki arzudan başlayalım.”

Sema Kaygusuz ile bu satırları da alıntıladığımız yeni kitabı Aramızdaki Ağaç’ı oluşturan yazılarını, yazarlığının meselelerini, kurmaca ile kurmaca dışı metinleri arasındaki ilişkiyi konuşacağımız bir sohbete bekliyoruz.

Sema Kaygusuz: Kendi deyişiyle “25 yıldır edebiyatın çeşitli türleri üzerinden dünyayla konuşan biri.” Bir görme biçiminin aynı zamanda bir görmeme biçimi olmasının tüm farkındalığıyla, her türlü üstünlük ilişkisini reddederek, daimi olarak insanın dünyadaki yerini irdeleyen bir yazar. Hayatın tüm katmanlarını istila eden bakış kirliliğini frenlemekte güçlük çektiğimiz bir çağda, kitaplarıyla bir yandan bakışın etiğini sorgularken, diğer yandan insanlığı “uygarlık” ve “öteki” sözcükleri üzerine tekrar tekrar ve derinlemesine düşünmeye çağırıyor.

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır