Karin Karakaşlı

Siyah Poşet Kitap Kulübü: Mavi En Sıcak Renktir

1 Haziran Cumartesi 13:00

Kitap Kulübü

Karin Karakaşlı

Susma Platfromu ile birlikte, kış sezonundan başlattığımız Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşmaya, bahar sezonumuzda da devam ediyoruz. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu ya da muzır ilan ettiği kitapları gündeme getirmeyi amaçladığımız bu okuma kulübünde, bu kitapların neden okunması ve nasıl okunmaması gerektiğini, okuyucuya aslında ne sunduklarını ve bu kitaplarda iktidarı korkutanın ne olduğunu masaya yatırıyoruz.  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun yazarı da yayıncıyı da muhatap almadan imza attığı sansür vakaları giderek ifade ve yayınlama özgürlüğünü engelleyen ahlakçı ve yasakçı bir hal alırken, edebiyata sahip çıkıyoruz!

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde bahar sezonunda konuşacağımız üçüncü kitap, İthaki Yayınları tarafından yayınlanan, Jul Maroh’un yazıp resimlediği ve Damla Kellecioğlu’nun Türkçeye çevirdiği Mavi En Sıcak Renktir. Aşkın umursamaz, tatlı sert büyüsüne ama daha çok utanç, inkâr, öfke ve önyargılara dair benzersiz bir büyüme, kendini bulma hikayesi Mavi En Sıcak Renktir.

Mavi En Sıcak Renktir’i 1 Haziran Cumartesi günü 13.00’te yazar Karin Karakaşlı’yla konuşuyoruz. Kulübe katılmak için kitabı okuma şartı aramıyoruz ama okunsa daha güzel olur diye düşünüyoruz.

Karin Karakaşlı: Şair, yazar. 1972’de İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün ardından Yeditepe Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1998’de Öykü dalında Varlık dergisinin Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü kazandı. Uzun yıllar Agos gazetesinde çalıştı. Radikal 2, Kültür Sanat Servisi, Gazete Duvar’da düzenli olarak yazan Karakaşlı’nın öykü, roman, araştırma, deneme, çocuk ve gençlik edebiyatı ile şiir alanındaki eserleri şunlardır: Başka Dillerin Şarkısı, Can Kırıkları, Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim?, Ay Denizle Buluşunca, Benim Gönlüm Gümüş, Cumba, Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (İnceleme, Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel ile), Gece Güneşi, Her Kimsen Sana, Dört Kozalak, Yetersiz Bakiye, İrtifa Kaybı, Asiye Kabahat’ten Şarkılar Dinlediniz, Konaktakiler, İyi Geceler Luna, Uçan Kız Volante, Kenar Süsü. Karakaşlı halen P24’te yazmaktadır.