Yasemin Çongar

 

30 Ocak Cumartesi 21:00

Lojman

Moderatör: Yasemin Çongar

Ebru Ojen

Kitap Sohbeti

Kodlarla yazılmamış bir roman. Bir çırpıda okunuyor. Fakat yarattığı atmosferden, karakterlerinin iç konuşmalarından, hapsoldukları lojmanın kâbusundan kolay kolay kurtulamıyorsunuz. Gerçekçi, sert. 

Everest Yayınları'ndan çıkan ve Türkiye'de 2020'nin en önemli romanlarından biri saydığımız Lojman'da, Ebru Ojen, ilk iki kitabıyla edebiyatımızda açtığı kendine özgü yolda yürümeyi sürdürüyor. Bu yolu da anlamaya çalışan bir kitap sohbetine bekliyoruz.

Ebru Ojen: 1983, Malatya doğumlu. Üç çocuklu bir memur ailesinin ilk çocuğu. Çocukluğu ve lise dönemi babasının görevi nedeniyle Van’ da geçti. 2010'da Dokuz Eylül Devlet Konservatuarı Opera Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. İlk kitabı Aşı, 2014 senesinde Raskol’un baltası yayınevinden yayımlandı. İkinci kitabı Et yiyenler birbirini öldürsün 2017 senesinde Edebi Şeyler yayınevinden yayımlandı. Lojman üçüncü kitabı.

Yasemin Çongar: 22 Aralık 1966, Ankara doğumlu. Mülkiye’de lisans (İktisat), Georgetown Üniversitesi’nde yüksek lisans (Amerikan Etüdleri) eğitimi aldı. 1984-2012 yılları arasında gazetecilik yaptı: Ankara'da ANKA ajansı ve Cumhuriyet gazetesi, Londra’da BBC World Service, Washington DC’de Milliyet ve CNN Türk için çalıştı; 2007-2012 arasında Taraf gazetesinin genel yayın yönetmen yardımcısıydı. 2013’te P24’ün kurucuları arasında yer aldı. K24 (2015) ve Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin (2018) kurucusudur. Yayımlanmış dört kitabı ve çevirileri var. 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır