Aslı Tohumcu

Serkan Gülpınar

 

23 Ocak Cumartesi 21:00

"Abuk" Bir Salgın: Sıcak Kafa

Aslı Tohumcu - Serkan Gülpınar

Afşin Kum

Kitap Sohbeti

Dili, "insanın ortaya koyduğu eserler içinde en görkemlisi," diye tarif eden yaratıcısının, kıyamet sonrası İstanbul'unda geçen distopik -belki de "diLtopik"- ilk romanı Sıcak Kafa. Sözcükler yoluyla zihinden zihne yayılan "abuk" bir salgından kıvranan o tekinsiz dünyanın satırlarından başımızı kaldırıp etramıza baktığımızda, Afşin Kum'un kahramanlarından birine kurdurduğu şu cümlenin üzerine cümle kurmak pek olası değil galiba:

"Dünya bu duruma düşmeden çok önce, düşlerimiz dünyanın kasnaklarını kanırtmıştı ama oralı olmadık."

Genç Okurlar Genç Yazarlar Programı'mızın katılımcıları yazar Afşin Kum'la buluşup, atölye çalışmaları esnasında birlikte okudukları Sıcak Kafa kitabını konuşuyoorlar.

Afşin Kum: 1972 İzmir doğumlu. Boğaziçi Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği, Bilgi Üniversitesinde sinema-televizyon öğrenimi gördü. 1997’den bu yana çeşitli kurumlarda yazılımcı ve yönetici olarak çalıştı. 2010 yılından itibaren Afili Filintalar sitesinde ve Ot dergisinde deneme ve öyküleri yayınlandı. 50 Şahane Hikâye ve İstanbul 2099 öykü derlemelerine öyküleriyle katıldı. İlk romanı Sıcak Kafa, ilgiyle karşılandı 2017 Gio Ödüllerinde en iyi roman ödülünü aldı. İkinci romanı Kübra, Şubat 2020'de yayınlandı.

Aslı Tohumcu: 1974 Leverkusen doğumlu. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü; çeşitli yayınevlerinde editörlük, TRT 2’de sunuculuk ve danışmanlık yaptı; kitap ekleri çıkardı. Abis, Yok Bana Sensiz Hayat, Şeytan Geçti, Taş Uykusu, Ölü Reşat, Sevil de SevmeDurmadan Leyla, Kötü Kalp adlı kitapları yayımlandı. Kutlukhan Kutlu ile Güçoburlar adlı derlemeyi hazırladı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Birçok öykü ve çocuk kitabı da var. 

Serkan Gülpınar: 1980’de doğdu. İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. 2006’dan beri öğretmenlik yapıyor. 2008’de “Düşlerin Fısıltısı” adlı ilk öyküsüyle Ümraniye Belediyesi’nin açtığı öykü yarışmasında mansiyon kazandı. İstanbul’da yaşıyor.

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır