Feryal Saygılıgil

Nacide Berber

 

11 Ocak Pazartesi 21:00

Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce: Feminizm

Feryal Saygılıgil - Nacide Berber

Kitap Sohbeti

İletişim Yayınlarının Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce dizisinin onuncu cildi olan Feminizm, Nacide Berber ile Feryal Saygılıgil tarafından iki yılı aşan bir sürede hazırlanmış. Temel meselesi, editörlerinin deyişiyle "bu topraklarda 19. yüzyıldan itibaren feminizme dair üretilen fikirleri bir araya getirmek" olan çok sayıda yazarın katkıda bulunduğu derlemede, hem feminist "fikriyatı üreten özneleri olabildiğince ortaya çıkarmak hem de hangi yollardan, nasıl zorluklardan geçtiklerini anlamaya çalışmak" amaçlanmış. 80’in üzerinde yazar ve araştırmacının yazılarının yayımlandığı cilt, Osmanlıdan günümüze çok farklı konular ve bağlantılar üzerinden Feminist hareketin detaylı bir haritasını çiziyor.

Feminizm kitabına ilişkin bu ilk bululmada, kitabın editörlerini konuk ediyoruz. Haftaya, 18 Ocak Pazartesi akşamı ise kitaba katkı veren yazarların da katılacağı daha geniş bir sohbete bekliyoruz.

Feryal Saygılıgil: Güliz Sağlam’la birlikte Kafesteki Kuş Gibiydik (Desa Direnişinde Kadınlar)(2009), Bölge (2010) ve Kadınlar Grevde (2010) isimli belgeselleri çekti. Gülebilir miyiz Dersin? (Beyhan Uygun-Aytemiz’le birlikte, İletişim Yayınları 2016), Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları (Dipnot Yayınları, 2016), Kadınlar Hep Vardı (Dipnot Yayınları, 2017), isimli derlemelerin ve Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce Feminizm (Nacide Berber’le birlikte, İletişim Yayınları, 2020) cildinin editörlüğünü yaptı. Kâinatta Bir Nokta: Nüzhet Gökdoğan (Kültür Üniversitesi Yayınları, 2010) ve Bir Kadın Grevi (Güldünya Yayınları, 2018) isimli kitapları bulunmaktadır. İstanbul Arel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nün öğretim üyelerindendir.

Nacide Berber: 1980 Muğla doğumlu. 2002’de İ.Ü. İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 2011’de İ.Ü. Kadın Sorunları ve Araştırmaları Merkezi’nde yüksek lisansını bitirdi. Halihazırda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü doktora öğrencisi. Bir süre özel sektör deneyiminin ardından Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nda çalıştı. 2005 yılından beri çeşitli kitap, dergi, gazete ve websitelerinde yazı ve röportajları yayımlandı. 2012 Dicle Koğacıoğlu Toplumsal Cinsiyet Makale Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. 2016-2018 yılları arasında Kemerburgaz/Altınbaş Üniversitesi’nde Toplumsal Cinsiyet dersleri verdi. 2015’ten beri NTV Radyo’da programcı. “Yol Açan Kadınlar” adlı radyo belgeseliyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Radyo Programı dalında ödül aldı. Halen kadınlar, doğa, gastronomi, moda, ritüeller gibi başlıklar altında program yapımcılığına devam ediyor. Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin yayınladığı Duvarları Yıkmak, Köprüleri Kurmak: Yeni Küresel Feminizmin Yükselişi ve İmkanları adlı konferans kitabı ve İletişim Yayınları’ndan çıkan Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce Feminizm (Feryal Saygılıgil’le birlikte) cildinin editörlüğünü yaptı. Bir yandan da çocuklar için kadın yaşamöyküleri yazıyor.

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. Zoom Webinar ID: 987 0774 7465

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır