12 Ekim Cumartesi 18:00

Amida’nın Sofrası: Yemekli Diyarbakır Tarihi

Silva Özyerli

Yazar Sohbeti / Kitap İmzası

Ermenice’de Amida ya da Dikranagerd, Kürtçe’de Amed diye anılan Diyarbakır şehrinin sofra kültürü, asırlardır bu yörede yaşayan halkların birlikte var ettiği ortak bir değer. Diyarbakır’da doğup büyüyen, bugün artık İstanbul’da yaşasa da memleketini daima içinde taşıyan Silva Özyerli’deni Diyarbakır yemekleri hakkında uzun yıllara dayanan araştırma, keşif, deneme ve üretimlerinin meyvesi olan bir kitap Amida’nın Sofrası.

Özyerli, kendi hayatından, aile geçmişinden, eski kuşak Diyarbakırlılarla yaptığı görüşmelerden,
yazılı kaynaklardan yaptığı araştırmalardan yararlanarak, bugün bazıları yaygın olarak bilinse de önemli kısmı yok olmaya yüz tutmuş veya değişip dönüşmüş, bir kısmı ise tamamen unutulmuş yemekleri eskiden pişirildikleri halleriyle gün yüzüne çıkarıyor. Yazarın aile tarihinde iz bırakmış acı tatlı olaylarla harmanlayarak geliştirdiği anlatım tarzı, Amida’nın Sofrası’nı pek çok yerde öyküye, edebiyata yaklaştırıyor ve okuyanda doyumsuz bir tat bırakıyor.

Diyarbakır ve çevresinin son yüz küsur yıllık tarihine alternatif bir bakışın taşıdığı imkânlara da işaret eden bu kitabı yazarından dinliyoruz.

 

Silva Özyerli: 1964’te Diyarbakır’da, kalabalık bir ailede doğdu. Küçük yaşta, okumak üzere İstanbul’a gönderildi. İncirdibi Protestan İlkokulu’nda, Bezciyan Ortaokulu’nda ve ardından döndüğü Diyarbakır’da Kız Meslek Lisesi’nde okudu. 1982’de Diyarbakır’dan temelli ayrılıp İstanbul’a yerleşti. Son yıllarda yemek ve likör üzerine araştırmalar yapıyor. Diyarbakır’ın sofra kültürüne ait kaybolmuş veya kaybolmakta olan öğeleri keşfedip nisyana karşı koymaya çalışıyor. Hâlihazırda bir “likör kitabı” hazırlıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır