7 Ekim Pazartesi 19:00

Bilinmeyen Sular

Engin Türkgeldi

Mevsim Yenice

Yazar Sohbeti / Kitap İmzası

Hiçbir yere gidemeyecek, biliyorum. Kendimden. Yıllardır bu ıssız saatte, coşkusu sönmüş parkta oturup aynı şeyleri konuşmamızdan. Ve hâlâ işte burada, salıncakta bir ileri bir geri sallanmaktan öteye gidemediğimizden. Biliyorum. O da biliyor. Susup gidecekmiş gibi yapmaya, sallanmaya devam ediyoruz.

Bilinmeyen Sular'da işte böyle susup gidecekmiş gibi yapıp hiçbir yere gidemeyenler çıkıyor karşımıza. Hayata açılma endişesi içinde dolananları, kendi içindeki tutsaklığı sorgulayanları, sahipsizlik, korunaksızlık duygusuyla yüzleşmeye çalışanları, düğüm olan ilişkileri, geçmişe takılıp sadece seyirci olarak yaşamayı seçenleri okuyoruz. Duru bir dil, nüktedan bir anlatım, samimi bir yaklaşımla.

İlk öykü kitabı Tekme Tokatlı Şehir Rehberi'yle büyük beğeni toplayan Mevsim Yenice'yi ikinci kitabı Bilinmeyen Sular'ı konuşmak ve kitaplarımızı imzalatmak için davet ettik bu akşam.

Mevsim Yenice: 1985 İzmir doğumlu. Üniversitede fizik öğrenimi gördü. "Açık Artırma" öyküsüyle, 2015 altKitap Öykü Yarışması’nda birinciliğe layık görüldü. 2015 ve 2016 yıllarında farklı iki dosyayla Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde öykü dalında “dikkate değer” bulundu. İlk kitabı Tekme Tokatlı Şehir Rehberi Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülleri'nde Mansiyon Ödülüne layık görüldü. 2016'dan beri altkitap ve altzine yayın kurulunda. İkinci öykü kitabı Bilinmeyen Sular 2019'da yayımlandı.

Engin Türkgeldi: 1980 doğumlu. 2004'te Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Gölgeler Ordusu (2003, e-kitap, altKitap) ve Orada Bir Yerde (2017, Can Yayınları) adlı iki öykü kitabı var. Öyküleri çeşitli dergilerde yer aldı. Bir Kitabın Eşiğinde, O Yaz, İstanbul 2099 adlı kollektif projelere metinleriyle katkıda bulundu. 2012 yılından itibaren altZine ve altKitap yayın kurulunda görev yapıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır