8 Mayıs Cumartesi 21:00

Sağır Cumhuriyet

Ilya Kaminsky

Kitap Sohbeti

İstanbul Edebiyat Evi'nde bu sezon "Genç Amerikalı Yazarlar" programımız kapsamında Otessa Moshfegh'den sonra Ilya Kaminsky'yi, hem de iki ayrı etkinlikte konuk edecek olmanın sevincini yaşıyoruz.

Ilya Kaminsky bu akşam Zoom üzerinden gerçekleştireceğimiz canlı yayına Atlanta'dan katılacak ve Türkçede Selahattin Özpalabıyıklar’ın çevirisiyle, Harfa Kitap etiketiyle yayımlanan Deaf Republic (Sağır Cumhuriyet) kitabından yola çıkan bir sohbette okurlarının sorularını yanıtlayacak.

Bu vesileyle çarpıcı kitap seçimleriyle yayıncılığa başlayan Harfa Kitap'a da "yolunuz açık olsun" diyoruz.

Ilya Kaminsky'nin üzerinde 15 yıl çalıştığı, şiir formatında yazılan Sağır Cumhuriyet, adına uygun şekilde --hadi yayınevinin notlarından yararlanarak söyleyelim-- "işgal altındaki bir ülkede, şiddet ve baskı karşısındaki sessizliği, sessizliğin türlerini, sessiz bırakılmakla sessiz kalmaya karar vermek arasındaki farkı" anlatıyor. Sessizlik, burada sadece siyasi bir tema ya da elverişli bir metafor değil, Kaminsky'nin kısmen işitme engelli olması nedeniyle fizikî şiddetini de hissettiren bir durum. Her yönüyle üzerinde durulması gereken bir kitap! 

 

Ilya Kaminsky: 1977'de, o dönem SSCB sınırları içindeki Odessa'da, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Dört yaşındayken geçirdiği kabakulak hastalığı ertesinde işitme güçlüğü yaşamaya başladı. İlk şiirlerini Odessa'da Rusça yayımladı. 1993'te ailesiyle birlikte Ukrayna'daki anti-Semitizmden kaçarak ABD'ye yerleşti. 1994'ten itibaren şiirlerini İngilizce yazmaya başladı. Dünyaca ün kazanmasını sağlayan iki şiir kitabı Dancing in Odessa (Odessa'da Dans Etmek) ve Deaf Republic'i (Sağır Cumhuriyet) İngilizce yazdı. Words Without Borders ve Poetry International'ın şiir editörü olarak çalışıyor, çeviriler yapıyor, edebiyat çevirilerinin yaygınlaşması için çeşitli program ve girişimlere öncülük ediyor. 

Çevrimiçi. Etkinlik linki sonra paylaşılacak. Etkinlik İngilizcedir. Simultane çeviri sağlanacaktır.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır