14 Haziran Pazartesi 00:00

Antepli Ermeniler: Bir Osmanlı Vilayetinde Soykırım Ekonomisi

Ümit Kurt

Kitap Sohbeti

İstanbul Edebiyat Evi'nde Sonbahar 2020 sezonu boyunca yayınladığımız "Ne Mutlu Eşitim Diyene" miliiyetçilik konferanslarının konuşmacılarından biri olan ve halen Kudüs İbrani Üniversitesi'nde dersler veren tarihçi Ümit Kurt, bu kez yeni kitabını anlatmak üzere evimizin konuğu.

Gaziantep'te doğmuş ve büyümüş bir akademisyen olan Kurt'un, daha önce İletişim Yayınları'ndan çıkan Antep 1915: Soykırım ve Failler kitabından sonra bu yıl da The Armenians of Aintab: The Economics of Genocide in an Ottoman Province adlı kitabı Harvard Üniversitesi Yayınları arasında yayımlandı.

Her iki kitap üzerinden Antep'in yakın tarihine bakan bir sohbet!

Ümit Kurt: ODTÜ’de lisans ve Sabancı’da yüksek lisans eğitiminin ardından 2016’da Clark Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Geç dönem Osmanlı ve Erken dönem Cumhuriyet tarihi, Ermeni Soykırımı, mikro/yerel tarih, modern Türk milliyetçiliği ve kolektif şiddet gibi konularda yerli ve uluslararası birçok dergi ve kitapta makaleleri yayımlandı. İletişim Yayınları’ndan “Türk’ün Büyük Biçare Irkı”: Türk Yurdu’nda Milliyetçiliğin Esasları (1911-1916), Kanunların Ruhu: Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek (Taner Akçam ile birlikte) ve Antep 1915: Soykırım ve Failler kitapları yayımlandı. Kıyam ve Kıtal: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kolektif Şiddet (Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan Güney Çeğin ile birlikte) ve Türkiye’de Tarih ve Tarihçilik: Kavramlar ve Pratikler (Heretik Yayınları’ndan Doğan Gürpınar ile birlikte) isimli kitapları derledi ve Ermeniceden Türkçeye ve İngilizceye kitaplar tercüme etti. 2016-2017’de Harvard Üniversitesi’ne bağlı Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak bulundu. Halen The Van Leer Jerusalem Institute'a bağlı Polonsky Academy’de araştırmacı olarak çalışmakta ve Hebrew University of Jerusalem’de dersler vermektedir.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır