Beliz Güçbilmez

Seval Şahin

8 Nisan Perşembe 21:00

Sevim Burak’ın Sahnesel Bedenleri: İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar

Moderatör: Seval Şahin

Beliz Güçbilmez

Edebiyat Tarihi Konuşmaları

Sevim Burak'ı anlama çabamızda İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar oyunundan yola çıkan bir sohbet.

Sevim Burak özellikle tiyatro için, oyuncunun fenomenal bedenini hesap etmeden ama onun mevcudiyetini sezerek yazdığı metinlerinde bedeni temsil edilegeldiği bütünlüğü (oyuncu-rol, ses-gövde, organik bütünlük) içinden değil, parçalanmanın ötesinden sunar. İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar oyunu adıyla bile bu tercihi çağırır. Beden, bir bütünlük vaadi değil, bir bölünmüşlük teminatıdır.

 

Prof.Dr. Beliz Güçbilmez: Dil Tarih Tiyatro Bölümü'nde yirmi yıl oyun yazarlığı hocalığı yaptı, şimdi ise yazarlık atölyeleri yürütüyor. Yayımlanmış, sahnelenmiş oyunları, "İroni ve Dram Sanatı",  "Zaman/Zemin/Zuhur: Gerçekçi Türk Tiyatrosunda Minyatür Kurgusu" gibi teorik yapıtlarının yanı sıra pek çok çevirisi bulunmaktadır. 

Seval Şahin: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebî biçimlerin sosyolojisi, polisiye edebiyat ve edebiyatta gündelik hayat üzerine çalışmalar yapmaktadır. Açık Radyo’da “Günün ve Güncelin Edebiyatı” başlıklı bir program hazırlamakta ve sunmaktadır. Peyami Safa’nın Server Bedi Külliyatı ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından "Edebiyatın İzinde" serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir. Yayımlanmış kitapları: Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (2011); Tanpınar’da Oyun (2013); Cinai Meseleler -Osmanlı-Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji- (2017); Talih, Tesadüf ve İrade -Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romancılığı Üzerine Düşünceler- (2019).

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 967 3304 4116

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır