Ömer Erdem

5 Mart Salı 19:00

Türkçe Şiirin Uzayı Ne kadar Geniş?

Ömer Erdem

Lâle Müldür

Şiir Gecesi

İlk şiirlerinden bu yana kendisine has bir uzay / uzam kurma peşinde olan Lale Müldür ile hem kendi şiirinin hem de Türk şiirinin uzayında bir kaybolma denemesi. Ararken neleri kaybediyor, kaybederken neleri buluyoruz? Kaybolma cesaretimiz ne kadar büyük? Lale Müldür, bazen mırıltıyla, bazen bir işaret fişeğini paylaşarak bizi kendi ağacının dibine çağırıyor.

Lâle Müldür: 1956'da, Aydın'da doğdu. Robert Kolej’dem mezun. Şiir bursu alarak Floransa’ya gitti. Birer yıl ODTÜ Elektronik ve Ekonomi bölümlerine devam etti. 1977’de İngiltere’ye gitti: Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümünden lisansını, Essex Üniversitesi Edebiyat Sosyolojisi Bölümünden master derecesini aldı. 1983-1987 arasında Brüksel’de yaşadı: Ressam Patrick Clays ile on iki yıl evli kaldı. İlk şiirleri 1980’de Yazı ve Yeni İnsan dergilerinde çıktı. Gösteri, Defter, Şiir Atı, Oluşum, Mor Köpük, Yönelişler, Sombahar ve kitap–lık dergilerinde birçok şiir ve yazısı yayımlandı. Şiirlerinden bir seçki Water Music adıyla Dublin’de, Fransız ressam Colette Deblé’nin resimleri üzerine yazdığı şiirler Fransızca olarak Ainsi parle la fille de pluie adıyla Fransız Enstitüsü’nde, Donny Smith’in çevirdiği bir seçme şiirler kitabı I Too Went to the Hunt of a Deer Türkiye’de yayımlandı.

Ömer Erdem: Bozkır Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Arkadaşlarıyla Kaşgar dergisini kurdu. Dokuz şiir kitabı çıkardı. Şair-yazar.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır