Alaattin Karaca

Ömer Erdem

15 Ocak Salı 19:00

Sezai Karakoç Şiirini Açmak/Aşmak

Alâattin Karaca - Ömer Erdem

Şiir Gecesi

Bir hafta sonra 22 Ocak'ta yeryüzündeki 86'ncı yılını tamamlayacak olan, Türkçe şiirin dev ismi Sezai Karakoç'u konuşmak için buluşuyoruz bu akşam. Alaattin Karaca ve Ömer Erdem'in rehberliğinde Sezai Karakoç şiiri, bu şiirinin modern şiirdeki karşılığının araştırılması, ve zihinlerimizdeki  Sezai Karakoç portresinin biraz daha açılması ve belki de aşılması önündeki problemleri konuşacağız.

Alâattin Karaca: 1963 Çorum doğumlu. 1985’te A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede 1988’de Yüksek Lisansını, 1994’te Doktorasını tamamladı. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde, Yüzüncü Yıl Üniversitesinde çalıştı, Tunis I Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne profesör olarak görev yapıyor. 2016’dan beri Karar gazetesinde kültür ve sanatla ilgili köşe yazıları yazıyor. Kitapları: İsmail Safa (1990), İkinci Yeni Poetikası (2005), Geçmiş Zaman Olur ki / Anılar / Ercümend Ekrem Talu (2005), Servet-i Fünûn Edebiyatı (Ortak, 2006), Muhterem Efendim: Necip Fazıl’dan Adnan Menderes’e Mektuplar (1. bsk. 2009, 2. bask. 2018), Turgut Uyar / Korkulu Ustalık (Yayına Haz., 2009), Sivil Edebiyat (2018).

Ömer Erdem: Bozkır Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Arkadaşlarıyla Kaşgar dergisini kurdu. Dokuz şiir kitabı çıkardı. Şair-yazar.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır