Ali Özgür Özkarcı

 

8 Ocak Salı 19:00

Anti-Lirizm Odağında Ece Ayhan Şiiri

Ali Özgür Özkarcı

Şiir Gecesi

Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında
Bir teneffüs daha yaşasaydı
Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür
Devlet dersinde öldürülmüştür

Böyle başlar "Meçhul Öğrenci Anıtı." Biz de bu akşam devlet dersinde öldürülenlerin, okullardan kovgunların şairi için buluşuyoruz. 

"Ece Ayhan, modern devletin adaletinin sahte bir şey olduğunu ispatladığı gibi, 'kovulmuşlar' ile 'toplum dışı olanları' aynı yerde toplar şiirlerinde. Çünkü insancıl okullardan kovgun'dur" diyor Ali Özgür Özkarcı. Şairi ve şiirini, Özkarcı'nın Kasım 2018'de yayımlanan Ece Ayhan: Şiir, Tarih, İdeoloji kitabı üzerinden konuşuyoruz.

Ali Özgür Özkarcı: 1979 Adana doğumlu. İlk şiirleri Varlık Dergisi’nde yayımlandı. Duvar Dergisi’nin yayın kurulu üyesi. 2016-2017 arası düzenli olarak Varlık Dergisi’nde eleştiri yazıları yayımladı. 2017’den beri sadece Edebi Şeyler’de yayıncılık faaliyetini sürdürüyor. Şiir Kitapları: Kırbaç (Vâkâsız Tarih Üçlemesi); Yamuk; Yetmez Ama Hayır; Dikkat Köstebek Çıkabilir; 1’e 2; Bi Müddet Aranızda Olamayacağım; Bitik Ülke Son Atı. Eleştiri Kitapları: Cetvelle Çizilmiş Dağınıklık; Asla Konuşmayacaksın; Ergin Günçe- Bir Kalkışma Yüreğinde Çiçek; İki Ucu Keskin Bıçak.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır