Oğulcan Yediveren

26 Mart Salı 19:00

Jilet Sebahat’le Kesiklerin İzinde

Jilet Sebahat

Moderatör: Oğulcan Yediveren

Kitap Sohbeti

Jilet Sebahat kim? Neden onun hayatını ve anlattıklarını bu kadar merak ediyoruz? Neden herkes onu bu kadar sevdi? O "aykırı" bir karakter mi yoksa çok mu "içimizden biri"?

Bu söyleşide hem bir karakter, hem de toplumsal bir fenomen olarak Jilet Sebahat’i yakından tanımaya çalışacağız. Onu yakından tanımaya çalışırken geçeceğimiz yollar; bizleri lubunyaların tarihine, Beyoğlu’nun manzaralarına ve sokaklarına çıkaracak. Bu, kestirilemez ama bir o kadar da tanıdık bir yolculuk. Çünkü hem bizde açılan hem de bizlerin açtığı kesiklerin içine bakmayı gerektiriyor.

Jilet Sebahat’in elinden tutup baş kaldırmanın açtığı kesikleri takip etmeye var mısın?

Oğulcan Yediveren’in moderatörlüğünde Jilet Sebahat ile buluşuyoruz.

Jilet Sebahat: En çok başkaldıranları sevdi. Karşı çıkanları. “Kalça kıvırmadan koş!” deyip poposuna nar çubuğuyla vuran beden öğretmenine uzattı dilinin altındaki jiletin bir parçasını ilk. Okulları sevmemesi okutanlardandı biraz da. Bu yüzden eğitim hayatı boyunca dört okuldan atıldı… En çok kadınları sevdi. “Kadınsıları.” Kalbi kırılan annesinin parçalarını toparlayıp babasının yüzüne atıp evden atıldı sonrasında. Erkin sesini kesmek için sakladı diğer jilet parçasını. Dünyanın akordunu bozuyordu bu ses…  Biliyordu… Çıkıntıydı. Yamuktu. Edepsizdi. “Kötü” yoldaydı. “Kötü” kızdı. Dünyayı “kötü” yola düşmüş kötü kızlar kurtaracaktı. Biliyordu… Gerek yazıları, sahne şovları, gerek hayattaki varlığıyla; kadın düşmanı, LGBTİ+ düşmanı düzen koyuculara kötülük yapmaya devam ediyor hâlâ... 

Oğulcan Yediveren: Lisans derecesini Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi, yüksek lisans derecesini ise Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politikalar bölümlerinden aldı. 2016 yılında beri görünür bir şekilde LGBTİ+ aktivizmi yürütüyor. Halihazırda SPoD’un Genel Koordinatörlüğünü yapmakta. Jilet Sebahat’in kuirlere açtığı özgür alanlarda büyüyüp kendini bulmuş bir sürü lubunyadan yalnızca birisi.

Katılımcı rahatsızlığı nedeniyle etkinliğimiz iptal edilmiştir.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır