Ahmet Kuyaş

Mesut Varlık

15 Mart Cuma 21:00

Anavatan’ın Kadınları

Ahmet Kuyaş

Moderatör: Mesut Varlık

Tarih Konuşmaları / YouTube gösterimi

Bu topraklarda yaşayan kadınların tarihinde Cumhuriyet öncesi ve sonrası büyük farklar olduğu aşikar. Osmanlı İmparatorluğu'ndan beri ısrarla ve imkansızlıklara rağmen inatla devam eden kadın hareketlerinin 17 Şubat 1926'da kabul edilen "Türk Kanunu Medenisi", 1930 belediye seçimleri ve 1934'te milletvekili seçme ve seçilme hakkıyla genişleyen hikâyelerine Ahmet Kuyaş Hocamızla odaklanacağız. 

Ahmet Kuyaş ile Mesut Varlık'ın moderasyonuyla 2023'te başlayan Nutuk ve 100. Yıl serisinin ardından, bu yeni sezonumuzda Ahmet Kuyaş ile Cumhuriyet tarihinin pek konuşulmayan, az bilinen ama Cumhuriyet tarihini anlarken gözden kaçırmamamız gereken müstakil başlıklarla devam ediyoruz. 

 

Ahmet Kuyaş: Haute-Bretagne Üniversitesi’nden tarih lisansı ve McGill Üniversitesi’nden tarih doktorası aldı. Princeton Üniversitesi’nde okutmanlık ve Mount Holyoke College’da öğretim üyeliği yaptı. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyeliğinden 2019'da emekli oldu. Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet tarihleri genel ilgi alanı.

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler lisansüstü programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi KÜLT’ün ve yaşama kültürü dergisi ONS’un kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da çeşitli programlar hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Axis Yayınları’nın “LitEra” dizisinin yayın yönetmenliğini sürdürmekte.

YouTube ilk gösterimi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır