Ahmet Kuyaş

Mesut Varlık

16 Şubat Cuma 21:00

Hilafet Makamının Kaldırılması

Ahmet Kuyaş

Moderatör: Mesut Varlık

Tarih Konuşmaları / YouTube gösterimi

3 Mart 1924, 100 yıl da geçse bugün hâlâ tartışma konusu ve Cumhuriyet reformlarından biri olan, hilafet makamının kaldırıldığı tarih. Hilafetin işlevi, önemi, yeri neydi? Hilafet makamı kaldırılmadan da Cumhuriyet laik olabilir miydi?  

Ahmet Kuyaş ile Mesut Varlık'ın moderasyonuyla 2023'te başlayan Nutuk ve 100. Yıl serisinin ardından, bu yeni sezonumuzda Ahmet Kuyaş ile Cumhuriyet tarihinin pek konuşulmayan, az bilinen ama Cumhuriyet tarihini anlarken gözden kaçırmamamız gereken müstakil başlıklarla devam ediyoruz. 

Ahmet Kuyaş: Haute-Bretagne Üniversitesi’nden tarih lisansı ve McGill Üniversitesi’nden tarih doktorası aldı. Princeton Üniversitesi’nde okutmanlık ve Mount Holyoke College’da öğretim üyeliği yaptı. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyeliğinden 2019'da emekli oldu. Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet tarihleri genel ilgi alanı.

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler lisansüstü programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi KÜLT’ün ve yaşama kültürü dergisi ONS’un kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da çeşitli programlar hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Axis Yayınları’nın “LitEra” dizisinin yayın yönetmenliğini sürdürmekte.

YouTube ilk gösterimi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır