Saime Tuğrul

Mesut Varlık

22 Mart Çarşamba 19:00

Yitik Bellek, Kimliksiz Yüzleşme

Moderatör: Mesut Varlık

Saime Tuğrul

Kitap Sohbeti

Uzun yıllardır kutsal, kurban ve bellek kavramları üzerine dersler veren, çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırmış olan Saime Tuğrul’un yeni kitabı Yitik Bellek, kolektif belleğin ve kimlik inşasının zorlu yollarına dahil ediyor okurlarını. İktidarın bellek ve kimlikteki rolü nedir; neden geçmişi eleştirmek kimliğimize yapılan bir saldırı olarak görülür; hassasiyetlerimiz nasıl işler; ben ve biz nasıl mümkündür? Daha birçok soruyla, Saime Tuğrul’un yeni kitabı hakkında sohbetimizin moderatörlüğünü Mesut Varlık üstleniyor.

Saime Tuğrul: ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi’nden 1976’da mezun oldu. 1985’te Ecole des Hautes en Sciences Sociales (EHESS), Universite de Paris X’da doktorasını tamamladı. Gazetecilik ve yayıncılık yaptı. Halen Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programı’nda ve Işık Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi’nde dersler veriyor. Kitapları: Ezeli Kutsal Ebedi Kurban (2010, İletişim Yayn.), Canım Feda Sana (2014, İletişim Yayn.), Yitik Bellek – Yas Kimlik Yüzleşme (2021, Dipnot Yayn.). 

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler master programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında neredeyse her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi Kült’ün kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da beş yıl boyunca üç ayrı program hazırladı, sundu. Konsol Kitapları’nın ve ONS-Yaşama Kültürü dergisinin yayın yönetmeni.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır