C. Hakkı Zariç

 

 

18 Mayıs Salı 21:00

Kar Uykusu

Moderatör: C. Hakkı Zariç

Neşe Yaşın

Şiir Gecesi

Kıbrıslı şair Neşe Yaşın, 2016'da yayımladığı Üşümüş Kuşlar'dan beş yıl sonra 2021 ilkbaharında yine Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan Kar Uykusu ile günümüz Türkçe şiirindeki güçlü yerini koruyor.

C. Hakkı Zariç'in moderatörlüğünde, Neşe Yaşın'dan yeni şiirlerini de dinleyeceğimiz; dünyanın, memleketin, edebiyatın ve şiirin hallerine bakacağımız bir sohbet.

Neşe Yaşın: 12 Şubat 1959'da Lefkoşa’da doğdu. Hayatının ilk yılları şu anda Kıbrıs’ın güneyinde bulunan Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların birlikte yaşadığı Peristerona köyünde geçti. 1963 Aralığında Kıbrıs’taki çatışmalar nedeniyle ailesi ile birlikte Lefkoşa’ya göç etti ve çocukluğunun üç yılını enklavda geçirdi. Sonradan adı Türk Maarif Koleji olarak değiştirilen İngiliz Koleji’nde okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sosyoloji bölümünü bitirdi. Bölünmüş Kıbrıs’ın her iki tarafında da tanınan ve adada konuşulan iki dilde de okunan bir şair oldu. Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için uğraş veren barış gruplarında çalışmalar yaptı. Şiirleri otuzdan fazla yabancı dile çevrildi ve bu dillerde yayımlanan dergi ve antolojilerde yer aldı. Aralarında Anthias-Pieridis Ödülü (1998)’nün de bulunduğu ödüllere değer bulundu. 

C. Hakkı Zariç: 5 Ocak 1972’de, Susuz’da doğdu. Düşünceleri nedeniyle yaklaşık on yıl tutuklu kaldı. Arkadaşlarıyla birlikte Ağır Ol Bay Düzyazı dergisini çıkardı. KHK ile kapatılan Evrensel Kültür dergisi ve Evrensel Basım Yayın’da editördü. İzlek, Öteki-siz, Varlık, Yasakmeyve, Rüzgâr, Bireylikler, Yeni e, Eliz Edebiyat gibi dergilerde yazı ve şiirleri yayımlandı, yayımlanıyor. Yazdıkları çeşitli dillere çevrildi, uluslararası festivallerde konuk oldu. Hayat TV’de yayınlanan “Zaman Işık Kelimeler” adlı edebiyat belgeselinin yönetmenliğini yaptı. Bir vakıfta çalışmakta, Yeni e dergisinde ve Manos Kitap’ta editörlük yapmakta, Evrensel gazetesinde Pazar yazıları yazmaktadır.

 

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır