17 Nisan Cumartesi 21:00

Dünya Güzeldir Hâlâ - Yedi Gece

Bejan Matur - Serkan Duran

Şiir Gecesi

bazen olur evet

adımını kainattan dünyaya atarsın

ve dünya güzeldir bir süreliğine.

ışığın büyüsünü unutmuşsundur

kanatlanıp gidebildiğin sonsuzluğu.

sana acı görünen o çıkmazda

hatırlamaya çalışmak seni insan kılsa da

hep eksik kalırsın...

-- Bejan Matur 

İlkbahar, Bejan Matur'dan yeni bir şiir kitabı ve yeni bir albümle birlikte geldi bu yıl.

Albüm, Matur’un dünyada 36 dile çevrilen şiirlerinden seçilen beş şiirin yanı sıra, yeni kitabı Dünya Güzeldir Hâlâ’da yer alan iki şiirden oluşuyor. Albümün müzik, aranjman ve prodüktörlüğünü Serkan Duran yaptı. Otuz yıllık müzik deneyimi ve multi-enstrümantalist kimliği ile pek çok projede yer alan ve Bejan Matur’un şiirini ve sesini 1994’ten beri tanıyan Duran, yedi bestesiyle, şiir ve müziğin bu özel buluşmasına imza attı.

İstanbul Edebiyat Evi olarak Bejan Matur ve Serkan Duran'ı Dünya Güzeldir Hâlâ (Everest) kitabı ile Yedi Gece (Kalan) albümünü anlatmak üzere stüdyomuza davet ettik.

Bejan Matur: Şair. Türkçe yazan çağdaş şairler arasında en çok dünya diline çevrilenlerden biri. Şiir kitaplarının yanı sıra deneme ve makaleleriyle de tanınıyor. Dokuzu şiir, toplam on bir kitabı var. Bu kitaplardan İbrahim’in Beni Terketmesi’nin (How Abraham Abandoned Me) İngilizcesi Arc yayınları tarafından basıldı ve T.S. Eliot’ın kurucusu olduğu Poetry Society tarafından 2012 yılının en iyi çevirisi seçildi. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Halen Londra–İstanbul arasında yaşıyor.

 

 

 

 

 

 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır