Sevin Okyay

29 Nisan Perşembe 21:00

Patricia Highsmith 100 Yaşında

Sevin Okyay

Edebiyat Konuşmaları

Patricia Highsmith'ten "polisiye yazarı" diye söz etmek doğrudur kuşkusuz, ama hakikatli okurları, onun psikolojik gerilimin büyük ustası olduğunu bilirler ve romanlarını, insanı anlama ve anlatma uğraşının hiçbir genre'a hapsedilemeyecek birer şaheseri sayarlar.

Bu akşam o okurlardan biriyle, değerli yazar, çevirmen ve polisiye tutkunu Sevin Okyay'la birlikteyiz.

1921-1995 yılları arasında yaşamış, birçoğu sinemaya da uyarlanan Strangers on a Train (Trendeki Yabancılar), The Blunderer (Beceriksiz), This Sweet Sickness (Tatlı Hastalık) ve elbette The Talented Mr. Ripley (Becerikli Bay Ripley) başta olmak üzere Ripley serisinin yaratıcısı, Amerikan edebiyatının güçlü yazarı Patricia Highsmith üzerine leziz bir konuşmaya davetlisiniz.

 

Sevin Okyay: 1942, İstanbul doğumlu. Yazar, çevirmen ve sinema eleştirmeni. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun. 1960’lı yıllarda çevirmenliğe başladı. Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni. Muhabirlikle başladığı gazetecilik hayatını köşe yazarı olarak sürdürdü, edebiyat, müzik ve spor dallarında da eleştirmenlik yaptı. Çeşitli televizyon ve radyo kanallarında programlar hazırladı. Ulusal ve uluslararası festivallerde jüri görevi üstleniyor.

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 953 8467 2528

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır