Yaprak Öz

Suat Duman

 

 

10 Nisan Cumartesi 21:00

Olağanüstü Bir Polisiye Buluşması

Yaprak Öz - Suat Duman

Edebiyat Konuşmaları

Polisiye yazarı iki edebiyatçı bu akşam yeni kitaplarıyla konuğumuz oluyorlar. Hem de kadın dedektifleriyle.

Yaprak Öz, yeni bir Yıldız Alatan macerasıyla, dizinin üçüncü kitabı olan Perisiz Köşk romanıyla karşımızda. “Öz kızı bile babasının intiharına inanmamış görünürken, dedektif Yıldız Alatan, nasıl rahat edebilirdi ki bundan sonra?”

Başka söze gerek yok. Kahramanımız kendisini nasıl da özgüvenle tanıtıyor daha ilk cümlede: “Usta bir terzi, dörtdörtlük bir ev kadınıyım. Zonguldak’ta yaşıyorum.” Ve 1980’lerde geçen hikâyenin sonundaki hayat dersi: “İlk maceramda, hiç kimseye güvenilmemesi gerektiğini öğrendiğimi sanıyordum oysa.”

Suat Duman ise, polisiye tarihindeki belki en ilginç ikiliyle, paşa kızı detektif Ferda ve Fransız arkadaşı Miette ile bizi işgal İstanbul’unda iki ayrı hikâyeye davet ediyor.

“1918” dizisinin ilk romanı Kalbim, Kimsesiz Yurdum ve sonraki macera, Ah Dehşet, Dehşet, Dehşet ve gözünü hiç bir tehlikeden sakınmayan bir kadın dedektif daha: “Hikâye Ferda’nın kafasında bir kahve fincanı kadar şekillenmişti, küçük narin kulpundan tutup Serkomiser Reşat Bey’e teslim etmesi kalmıştı geriye.”

Ve bir tarih perspektifi: “Bu acımasız savaş bütün Avrupa’ya en azından bir şeyi kesin öğretti... Kadınların erkeklerden üstün canlılar olduğunu.”

Yaprak Öz: Şair ve romancı. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Şiirleri Washington Amerikan Üniversitesi’nde tez konusu olarak incelendi. Yunanca, İsveççe, Bulgarca gibi çeşitli dillere çevrildi. Fırtına Günlüğü ve Şiirli Müzik Kutusu gibi şiir kitapları ve Berlinli Apartmanı, Şeytan Disko, Sobe Siyah Orkide gibi romanları var. Yıldız Alatan polisiye dizisinin ilk kitabı Farahnaz’ın Çiçeği, 2019’da Kristal Kelepçe Yılın Polisiye Roman Ödülü’nü kazandı.

Suat Duman: 1977 Kars doğumlu ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Suat Duman’ın ilk iki kitabı Cinayet Mevsimi ve Müruruzaman Cinayetleri, yirmi yıl yaşadığı Ankara’dan izler taşıyor. 2015’te Gezi sonrası İstanbul’unu anlattığı Dünyanın Leşleri yayımlandı. Dördüncü romanı Rakun, 2018’de Dünya Kitap Yılın Polisiye Romanı ödülünü kazandı. 2020’de 1918 dizisinin ilk iki kitabı çıktı. 2012’de dört arkadaşıyla birlikte Alakarga Yayınları’nı kurdu.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır