Thomas Roueché

 

5 Nisan Pazartesi 21:00

Dinlenme ve Rahatlama Yılımız

Moderatör: Thomas Roueché

Ottessa Moshfegh

Edebiyat Konuşmaları

Ottessa Moshfegh Kıraathane'de!

Genç Amerikalı Yazarlar Programımız kapsamında etkinliklerimize konuk olan Azareen Van Der Vliet Oloomi ve Valeria Luiselli'den sonra Otessa Moshfegh'i de Türkiyeli okurlara biraz daha iyi tanıtabilmeyi umuyoruz.

Başlığını, Ottessa Mosfegh’in eleştirmenlerin övgüsünü toplayan, Türkçede henüz yayımlanmamış romanı My Year of Rest and Relaxation'dan alan bu sohbeti İstanbul Edebiyat Evi ekibinden Thomas Roueché gerçekleştirdi.  

Romanda, ismini öğrenemediğimiz bir genç kadın, anne ve babasının ölümünden sonra kendi kendini neredeyse aralıksız uyku ile tedavi etmeye girişir, bir yönüyle pandeminin pek çok insanı evlerinde ve alıştıkları yoğun rutinden uzak yaşamak zorunda bıraktığı dönemi andıran bir atalet ortamı kurar kendisine. 

Bu romanda ve diğer eserlerinde hep "kıstırılmış" görünen anlatıcıları dramatik tercihlerle karşı karşıya bırakan Moshfegh'le kapsamlı bir sohbet.

Ottessa Moshfegh: Amerikalı romancı. İlk romanı Eileen (Çev. Begüm Kovulmaz, Hep Kitap) ABD'nin prestijli Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ile Man Booker'un kısa listesine girdi. Ve ilk kurmaca eser için verilen PEN/Hemingway Ödülü'nü kazandı. My Year of Rest and Relaxation ve Death in Her Hands romanlarının her ikisi de New York Times'ın "en çok satan kitaplar" listesinde yer aldı. Ayrıca Homesick for Another World adlı bir öykü kitabı ile McGlue adlı bir novellası da var. Güney Kaliforniya'da yaşıyor.

Thomas Roueché: Yazar ve editör. TANK dergisinin editörü, Cornucopia dergisinin editörlerinden. Avrupa Kültür Vakfı ve Prince Claus Fonu gibi kültürel kuruluşlar için serbest zamanlı editör olarak çalışıyor. İstanbul'da yaşıyor. 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır