Didem Ardalı Büyükarman

11 Mart Perşembe 21:00

Fantezi-Absürt Sarkacında Halide Edib

Didem Ardalı Büyükarman

Hülya Adak

Edebiyat Tarihi Konuşmaları

Halide Edip’in Sinekli Bakkal romanı gibi önce İngilizce yazdığı Maske ve Ruh isimli tiyatrosu Masks or Souls? adıyla 1953 yılında yayımlanır ve bu baskı, Türkçe baskısıyla ciddi farklılıklar içerdiği için, orijinal yeni bir metin olarak da değerlendirilebilir. Fantezi ve absürt tiyatronun izlerini taşıyan Maske ve Ruh yazarın içinde bulunduğu çağa son bir seslenişidir.

Hülya Adak: Boğaziçi Üniversitesi’nde Batı Dilleri ve Edebiyatları okudu. Doktorasını 2001 yılında Chicago Üniversitesi’nde tamamladı. Halen Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Programı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Araştırma Alanları: Otobiyografi ve roman kuramı, Avrupa ve Türk tiyatrosu, Toplumsal Cinsiyet ve cinsellik, Milliyetçilik ve hafıza çalışmalarıdır. 2016 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınlarından Halide Edip ve Siyasal Şiddet adlı çalışmasını yayınladı.   

Didem Ardalı Büyükarman: 1972 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından "Edebiyatın İzinde" serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır