Didem Ardalı Büyükarman

Senem Timuroğlu

11 Şubat Perşembe 21:00

Güzellik Yarışmalarında Özgürlüğünü Arayan Kadınlar: Nezihe Muhiddin ve Güzellik Kraliçesi

Didem Ardalı Büyükarman

Senem Timuroğlu

Edebiyat Tarihi Konuşmaları

Güzellik yarışmaları, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin Batı'ya karşı “biz de artık moderniz” demesinin bir başka şekliydi. Bu güzellik yarışmalarının jürilerinde kimler yer almazdı ki: Abdülhak Hamit, Halit Ziya, Hüseyin Rahmi, Peyami Safa, Çallı İbrahim…

Kadınların oy hakkı için çalışmış, bu uğurda itibarını "kaybetmiş" Nezihe Muhiddin de özgürlüğün kadın bedeni üzerinden erken Cumhuriyet döneminde nasıl sadece erkekler tarafından kurgulandığını sorguluyor. 

Senem Timuroğlu: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Paris’te Doğu Dilleri ve Kültürleri Enstitüsü’nde ve Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde iki yüksek lisans derecesi aldı. Paris Sorbonne IV’te “19. yüzyıl Osmanlı ve Fransız Kadın Edebiyatına Feminist ve Transnasyonal Bakışlar” adlı tezini tamamladı. Doktora tezi Ocak 2020'de İletişim Yayınlarından Kanatlanmış Kadınlar adıyla kitaplaşmıştır. 2009 yılından beri Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat üzerine seçmeli dersler vermektedir. 

Didem Ardalı Büyükarman: 1972 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından "Edebiyatın İzinde" serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir.

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. Zoom Webinar ID: 977 1764 8478

Çevrimiçi. Etkinlik linki sonra paylaşılacak.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır