Didem Ardalı Büyükarman

Nüket Esen

24 Kasım Salı 21:00

Fatma Aliye ve Muhadarat

Didem Ardalı Büyükarman

Nüket Esen

Edebiyat Tarihi Konuşmaları

Nüket Esen’in tabiriyle “Türk Romanının Edebi Annesi” Fatma Aliye Hanım, Ahmet Mithat Efendi dışında Tanzimat devri romancılarından daha çok eser vermesine rağmen 1980’lere kadar edebiyat tarihlerinde yok sayılmıştır. Bugün aşırı muhafazakâr olmak ile feminist olmak sarkacına sıkıştırılmış Fatma Aliye’nin, kendi yaşamından yoğun izler taşıdığı ve adını gizlemeden yayımladığı ilk eseri Muhadarat romanında; hayata kadınca direnişin yolları, roman karakterlerinin sesinden gelenekleri sorgulayışı ve 19.yy’da kadın olma halleri üzerinde durulacak.

Nüket Esen: 1949 İstanbul doğumlu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Aynı üniversitenin Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden doktorasını aldı. 1989-2016 arasında Boğaziçi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Telif kitapları: Türk Romanında Aile Kurumu; Modern Türk Edebiyatı Üzerine Okumalar, Hikâye Anlatan Adam: Ahmet Mithat

Didem Ardalı Büyükarman: 1972 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından "Edebiyatın İzinde" serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır