Serdar Soydan

Didem Ardalı Büyükarman

22 Ekim Perşembe 21:00

İntihal, Adaptasyon ve Telif Meselesi Etrafında: Nahid Sırrı’nın Eve Düşen Yıldırım ve Selami İzzet’in Bağ Bozumu romanları

Didem Ardalı Büyükarman

Serdar Soydan

Edebiyat Tarihi Konuşmaları

Nahid Sırrı'nın 1932'de Milliyet'te tefrika edilen, 1934'te de kitap olarak okuyucuyla buluşan Eve Düşen Yıldırım adlı novellası, Selami İzzet'in 1929'da tefrika ettirdiği romanı Bağ Bozumu'dan yola çıkılarak mı yazılmıştır? Selami İzzet'in adını hatırlamadığı bir Fransız romanından adapte ettiği bu roman ve Eve Düşen Yıldırım'ın benzerliği o dönem köşe yazarları ve edebiyat eleştirmenleri tarafından konuşulmuş, telif eser, adaptasyon ve intihal meselesi tartışılmıştır. Bu sunum, o dönem yapılan tartışmaları, edebiyatçıların bu konudaki görüşlerini ortaya koyarken iki metin ilk defa karşılaştırılacaktır. 

Serdar Soydan: 1980 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sinema-TV Bölümü’nde tamamladığı lisans eğitiminin ardından, Boğaziçi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi aldı. Artemis Yayınları’nda editör ve Türkçe yayınlar koordinatörü olarak görev aldı. Varlık, Notos Öykü, Milliyet Kitap, Radikal Kitap, Kitap-lık ve Eşik Cini gibi edebiyat dergileri ve kitap eklerinde, ayrıca K24 internet sitesinde Türk edebiyatının unutulmuş, gölgede kalmış isim ve metinlerine dair yazıları yayımlandı. Halen çeşitli yayınevlerine kitaplar hazırlamakta ve senaristlik yapmaktadır.

Didem Ardalı Büyükarman: 1972 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından "Edebiyatın İzinde" serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır