Aykan Safoğlu

13 Kasım Cuma 19:00

Devrimci İstihâre (Atina/İstanbul, 4-7 Mayıs 2006)

Aykan Safoğlu

Ne Mutlu Eşitim Diyene - Sergi

"Ne Mutlu Eşitim Diyene - Milliyetçilik Tartışmaları" programı kapsamında Aykan Safoğlu'ndan bir fotoğraf serisini sergilemekten mutluluk duyuyoruz.

Aykan Safoğlu, 2020 Ocak ayından beri bu fotoğraf serisi üzerinde çalışıyor. Sanatçı, bu baskı serisinin her ayağı için kişisel arşivinde bulduğu birbirinden farklı, ama kendi içinde bütünlüklü fotoğraf dizgelerini yeniden üretiyor. Yakın tarihe olduğu kadar sanatçının özgeçmişine de ait olan bu anlar, tahrip edilerek yeniden dizildiğinde uzun ve yekpare baskılar ortaya çıkıyor. İmgesel zamanın sınırlarını yoklayan, durağan görüntüyü hareketli görüntülere tarif etmeye çalışan bu “genç” yapıt serisi fotoğrafın alışılageldik asma tekniklerine de sırt çeviriyor. Her biri biricik olan bu baskılar, sergi mekânına asılırken, iki boyutluluğa direniyor, heykelimsi imgelere dönüşüyor.

Aykan Safoğlu, serinin Kıraathane için özel ürettiği üçüncü baskısında 2006 yılında İstanbullu bir grup aktivist ile birlikte çıktığı bir otobüs yolculuğunu odağına alıyor. Sanatçı, küreselleşme tartışmaları ekseninde Atina’da gerçekleşen; ırkçılık ve savaş karşıtı bir iklim, göç ve LGBT siyasetinin olanaklarını arayan 4. Avrupa Sosyal Forumu’ndan arta kalan imgeleri bugüne tarif etmeye çalışıyor. Geri dönüş yolunda içi geçen eylemci /yolcular bugün uyansalar; direniş, kolektif hayal, müşterek üretim ve temellük üzerine bize Atina’dan ne aktarırlardı?

Bu sergi 13 Kasım-4 Aralık 2020 tarihlerinde Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi binasında randevulu olarak görülebilir. Ayrıca serginin dijital sunumunu YouTube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Devrimci İstihâre (Atina-İstanbul, 7 Mayıs 2006)

Duvar kâğıdı üzerine dijital baskı, değişik ölçülerde, 2020
Lamarts Fine Arts Printing’in ve Kıraathane'nin prodüksiyonu, Aykan Safoğlu ve The Pill’in izniyle.

Aykan Safoğlu: İstanbul doğumlu. UdK Berlin'in Art in Context isimli master programından mezun. Fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimini Bard College’ın Milton Avery Sanat Yüksek Lisans Okulu’nda tamamladı. Yapıtları kültürel, coğrafî, dilsel ve zamansal sınırlar arasında ilişkiler, hattâ dostluklar kuruyor. Film, fotoğraf ve performans gibi pek çok çeşitli mecrada üretiyor; kültürel aidiyet, yaratıcılık ve akrabalık konularında ucu açık araştırmalar yapıyor. Son dönemde "ziyaret/visit", Kevin Space, Viyana (2019) ve "Off-White Tulips", Ystads Konstmuseum (2016) başlıklı iki kişisel sergi gerçekleştirdi. 2018'de Akademie Schloss Solitude’ün güzel sanatlar bursiyeri oldu. Ocak-Ağustos 2019 döneminde Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı.

Covid-19 önlemleri nedeniyle açılışa katılım davetlilerle sınırlıdır. Sergi önceden randevu alınarak gezilebilir.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır