Burhan Sönmez

İpek Özel

Ayşen Güven

20 Eylül Pazar 19:00

Şiirle hücreme davet ettiğim hayattır: Şair İlhan Sami Çomak

Ayşen Güven

Burhan Sönmez - İpek Özel

Kıraathane Kitap Şenliği, 27 yıldır cezaevinde olan ve şiirlerini bu dönemde yazmaya başlayan, bugüne dek kimi ödüllü sekiz şiir kitabı yayınlayan, bunun yanı sıra  yüzlerce yayınlanmayı bekleyen şiir ve pek çok makale yazan şair İlhan Sami Çomak’ın hayatını, şiirini ve adına düzenlenen uluslararası kampanyaları konu ediyor.

Susma Platformu’nun şenlik programındaki bu ikinci etkinliğinde Şair İlhan Sami Çomak’ı Uluslararası Pen Yönetim Kurulu üyesi yazar Burhan Sönmez ve Çomak’ın vasisi de olan akademisyen İpek Özel anlatıyor. 

Burhan Sönmez’in haksız yere ömrü cezaevinde geçen şair için yurtdışında yürütülen kampanyaları, oradaki edebiyat çevrelerinin İlhan Çomak şiirine bakışını ve İletişim Yayınları’ndan çıkacak olan şairin otobiyografisine dair notları aktaracağı etkinlikte, İpek Özel de Çomak’ın cezaevi hayatını, karşılaştığı hukuksuzlukları, nasıl şiir yazdığını, umudunu, dışarıyı kavrama becerisini ve sürmekte olan adalet beklentisini SUSMA Proje Koordinatörü Ayşen Güven’in moderasyonu ile tüm okurlarla paylaşacak.

Geçtiğimiz günlerde Venedik Borders Sanat Festivali’nin Fragmented Identities bölümünde ağırlanan İlhan Sami Çomak hakkında Açık Şiir Hareketi'nden Erkut Tokman ve Erkan Karakiraz tarafından hazırlanan Performans No. 19, “Anatomy of Freedom: İlhan Sami Çomak” filmini de söyleşimizin sonunda izleyebilecekseniz. 

"Şiirle hücreme davet ettiğim hayattır": Şair İlhan Sami Çomak başlıklı etkinliğe hepiniz davetlisiniz. 20 Eylül 2020'de saat 19:00’da cezaevindeki şair İlhan Sami Çomak’a hep birlikte bir selam gönderelim. 

İzlemek için başlangıç saatinde linke tıklamanız yeterli.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır