Vangelis Hacıyanidis

Nilüfer Kuyaş

14 Eylül Pazartesi 14:00-15:00

“Dört Duvar” ve Edebiyatın Ütopyasında Umut İnşa Etmek

Vangelis Hacıyanidis - Nilüfer Kuyaş

Kıraathane Kitapları’nın Yasemin Aydın çevirisiyle yayınladığı Dört Duvar romanının yazarı Vangelis Hacıyanidis ile Nilüfer Kuyaş arasında bir edebiyat sohbetine davetlisiniz.

Yunanistan’da romanlarıyla ve tiyatro oyunlarıyla isim yapan Hacıyanidis, Türkçede ilk defa yayımlanmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatacak.

Görünürde hiç politik olmayan, ama yazdığı her yapıtta çok önemli politik alt metinlerin kıpırdadığı bir yazar.

Dört Duvar romanında yazarın yirmi yıl önce parmak bastığı bir tema, bugün dünya gündeminin baş sırasında: insanlık, doğayla ilişkisinde nasıl bu kadar akılsızca ve açgözlülükle davranabiliyor?

Paylaşmak yerine tek başına sahip olmak hırsı ve son derece sıradışı bir aile hikâyesi bu romanın ana damarları.

Bir yere kapatılmanın, hapsedilmenin, giderek toplumsal gelenekler tarafından kuşatılmanın, kabile ve mahalle baskısının hem trajik hem komik yönlerini ele alan önemli bir yapıt.

Sohbette değinilecek bir başka soru da, pandemi sonrası hâlâ birlikte yaşamanın yollarını bulacak mıyız, edebiyat bize rehber olabilir mi?

Bu keyifli sohbetin ilk gösterimini YouTube üzerinden Türkçe altyazılı olarak sunuyoruz.

Vangelis Hacıyanidis önemli bir romancı olduğu kadar başarılı bir tiyatro yazarı. 4 Temmuz 1967, Serez doğumlu. Atina’da hem hukuk hem tiyatro okudu. Tiyatroya başladığı yirmili yaşlarında parlak bir oyunculuk kariyeri yapmışken, otuzlarında yazarlığa yöneldi. İlk romanı Dört Duvar, 2001’de “en iyi yeni yazar” için verilen Diavazo ödülünü aldı. Pasta adlı oyunu Devlet Tiyatroları Adana Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali’nde sahnelendi. Oyuncak Bebek oyunu sürekli sahnelenen bir klasik oldu. Doğadan Hikâyeler adlı öykü kitabı Efrosini Doksiadis tarafından resimlendi. Üçüncü romanı Hafif Bir İz büyük beğeni topladı, 2013’te yılın en iyi romanı seçilerek Klepsydra ödülünü kazandı. Cennette adlı yeni oyunu ilk kez 2019’da sahneleniyor.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

YouTube üzerinden ilk gösterim. İzlemek için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır