Olivier Remaud

Nilüfer Kuyaş

 

16 Eylül Çarşamba 14:00

Aydınlanma Değerleri Hâlâ Hayatta mı? Gönüllü Yalnızlık ve Sonrası

Olivier Remaud - Nilüfer Kuyaş

Kıraathane Kitapları yazarı, İstanbul Edebiyat Evi’nin 2019’da misafir yazar programına da konuk olan felsefeci yazar Olivier Remaud Kıraathane Kitap Şenliği kapsamında bu sefer çevrimiçi konuğumuz oluyor ve Nilüfer Kuyaş ile bir sohbet gerçekleştiriyor.

Errances (Göçebelikler) adlı son kitabında, büyük kâşif Vitus Bering’in hayatını romansı bir dille anlatan Remaud, daha önceki Gönüllü Yalnızlık kitabıyla Kıraathane Kitapları’nın yazarları arasına katıldı. Esra Özdoğan’ın çevirisiyle çıkan kitap ikinci baskısını yaptı.

Gezmek, yürümek, keşfetmek felsefi çabalar mıdır aynı zamanda?

Yalnızlık terbiyesi bize hem kendimizi hem toplumu eleştirme ve iyileştirme olanağı mı verir?

Aydınlanma değerleri yerle bir mi oldu, hâlâ yaşamaları mümkün mü?

Krizdeki dünyamıza ne gözle bakacağız? Felsefenin ve edebiyatın geleceği nerede?

Bu sohbette tam bir beyin fırtınası izleyeceksiniz.

Olivier Remaud: Felsefeci. EHESS’de Profesör. Kozmopolitizm, tarih düşüncesi, çevre ve doğa tasarımları, siyasetleri üzerine çalıştı. Dünyaya dair bilgilerimizi nasıl temellendirdiğimizi, dil, felsefe ve tarih disiplinlerinin kesişiminde aradı. Bir çok kurumda, Berlin’de, Viyana’da, New York’ta konuk araştırmacı olarak çalıştı, Humboldt ödülü de aralarında olmak üzere birçok ödülün sahibi. Kitapları: Errances, Paris, Paulsen, 2019; Solitude volontaire, Paris, Albin Michel, 2017 (Gönüllü Yalnızlık, Kıraathane, 2019); Un monde étrange. Pour une autre approche du cosmopolitisme, Paris, PUF, 2015; Les Archives de l’humanité. Essai sur la philosophie de Vico, Paris, Seuil, 2004; Michelet. La Magistrature de l’Histoire, Paris, Michalon, 1998.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

YouTube üzerinden ilk gösterim. Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde lütfen tıklayınız. 


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır