Filiz Ali

26 Mart Perşembe 19:00

Toplum ve Müzik

Filiz Ali

Müzik Konuşmaları

Konuk Filiz Ali olunca, müzikten edebiyata konuşacak pek çok konumuz ve kendisinden dinlemek istediğimiz çok değerli hatıralar da var elbette ama biz, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne odaklanmak istiyoruz bu akşam. Filiz Ali’nin 1988’de kurduğu bu güzide akademi, kişisel bir hayalin nasıl hayata geçebildiğini ve nasıl başka hayatları dönüştüren bir işlev kazanabildiğini göstermesi açısından da Kıraathane’nin kalbine yakın. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin hikâyesinden yola çıkarak, evrensel müziğin toplumların ve bireylerin hayatındaki dönüştürücü gücünü konuşacağız.  

Filiz Ali: 1937 Ankara doğumlu. Piyanist, müzikbilimci ve yazar. Sabahattin Ali’nin kızı. Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu. ABD’de New England Conservatory of Music ve Mannes College of Music’te öğrenim gördü. Londra Üniversitesi’nin bünyesindeki Kings College’ın müzikoloji bölümünde master yaptı. 1990-2005 arasında Mimar Sinan Üniversitesi Müzikoloji Bölümü başkanıydı. 1989-1992 döneminde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin kurucusu ve direktörü.

 

Koronavirüs'ten korunma önlemleri kapsamında bu etkinliğimiz ileri bir tarihte, "sağlıklı" günlerde gerçekleştirilmek üzere ertelenmiştir.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır