Alaz Pesen

20 Şubat Perşembe 19:00

Rebetiko ya da Osmanlı Örtüşük Kültüründe Şarkı (Yeniden) Yazımı

Alaz Pesen

Müzik Konuşmaları

Bugün telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda kolayca dinleyebildiğimiz şarkıları mümkün kılan ses kayıt teknolojilerinin belki de ilk hâli, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyaya 20. yüzyılın başlarında geldi. O zamanlar kahvehaneler müzik yazımı ve dolaşımı açısından son derece önemli bir işleve sahipti: Asıl amacı ticarî olan bu kahvehanelerin özellikle İzmir, İstanbul ve Selanik gibi başlıca liman şehirlerinde yer alanları, farklı yerlerden gelen denizciler ve müzisyenlerce ziyaret ediliyor, farklı diller konuşan kişilerin yaptığı müzikler birbirine karışıyor, aynı ezgiler bazen aynı dilde bazen de farklı dillerde yeniden çalınmak ve söylenmek üzere yola çıkıyor, yeni şehirlere ve dillere yelken açıyordu.

“Rebetiko” ya da akademisyen ve şarkı yazarı Alaz Pesen’in kullanmayı tercih ettiği terimle “Simbiyogenez Şarkıları” bize bu ortamın hediyesidir. Alaz Pesen’den hem bu şarkılardan örnekler dinleyeceğimiz hem de Osmanlı örtüşük kültüründe şarkıların nasıl (yeniden) yazıldığının hikâyesini öğreneceğiz. Kaçırmayın!

Alaz Pesen: Akademisyen ve şarkı yazarı. Bestelerinden “Kal” Çağan Irmak’ın Karanlıktakiler filminde kullanıldı. 2010’da ilk albümü Denizim Olsun’u yayınladı. “Abud Efendi” adlı bestesini şef Masis Aram Gözbek düzenlemesi ile Boğaziçi Caz Korosu eşliğinde seslendirdi. 2017’de Yunanca-Türkçe ortak şarkılara “çeviri” penceresinden baktığı doktora tezi, Boğaziçi Üniversitesi’nce yılın doktora tezi seçildi, hemen ardından üniversite tarihindeki ilk şarkı çevirisi dersini vermeye başladı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır