Kerem Görsev

Hakan Atala

Ayşe Sözeri Cemal

10 Şubat Pazartesi 19:00

1950’lerden Bugüne Caz

Ayşe Sözeri Cemal

Kerem Görsev - Hakan Atala

Müzik Konuşmaları

”Caz Çağı”nın üzerinden bir asır geçti. Amerika ve sonrasında bütün dünya, Satchmo’nun önce korneti, sonra trompetiyle yaptığı emprovizasyonları dinlemeye 1920’lerde başlamıştı. Cazın, Türkiye’ye ilk girişi de, klasik kemandan alto saksofona geçen Levon Avigdor ve piyanist Kolya Yakovlev gibi İstanbullu müzisyenler sayesinde 1920’lerde oldu. Bu muhteşem müziğin Türkiye’de popülarite kazanması, yaygınlaşması, icracıları ve hayranlarıyla kendi muhitini yaratması ise 1950’lerden sonra gerçekleşti.

Biz de bu akşam Türkiye’de cazın sevilmesinde, yaygınlaşmasında büyük rolü olan piyanist ve besteci Kerem Görsev’le “1950’lerden Bugüne Caz” üzerine konuşmak üzere buluşuyoruz. Bu buluşmada bize Türkiye’de caz denilince yine ilk akla gelen isimlerden biri, efsanevî Lale Plak’ın sahibi Hakan Atala da eşlik edecek.

Coşkulu ama aynı zamanda cazın temel duygusuna uygun biçimde biraz da hüzünlü bir buluşma bu. Bir kutlama akşamı kadar, bir veda akşamı. Zira mahallemizin, Beyoğlu Tünel Meydanı’nın 65 yıllık sakini Lale Plak 31 Aralık 2019’da kapılarını kapattı. Hakan Atala’dan Lale Plak’ın 1954-2019 parentezindeki renkli macerasını da dinlemek istiyoruz elbette.

Ve tabii, sadece konuşmayacağız. Kerem Görsev’le Hakan Atala’nın buluştuğu yerde müzik olmaz olur mu? Bir caz şölenine hazırlanın. 

Hakan Atala: 1961 İstanbul doğumlu. Vefa Lisesi’ni bitirdi. Babasıyla amcasının 1954’te kurduğu dükkânı genç yaşında devralıp, yıllar içinde İstanbul’un efsanevî adreslerinden birine dönüştürdüğü Lale Plak’ı yarattı ve 31 Aralık 2019’a kadar yaşattı. Birçok kuşaktan müzikseverin cazı öğrenip sevmesinde öncü rol oynadı. 

Kerem Görsev: 1961 İstanbul doğumlu. Caz piyanisti ve besteci. Müzik eğitimine 1967’de İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladı. Caz tutkusu konservatuvar yıllarına uzanıyor. Çeşitli kulüplerde ve konserlerde birçok Türk ve yabancı müzisyenle çalma imkânına kavuştu. Ed Howard, Rabin Kenyata, Doris Troy, Vinnie Night, Eric Revis, LaVerne Butler, Allan Harris, Clifford Jarvis, Harvey Thompson, Russell Gunn, Steve Kirby, Alvester Garnett ve Marcus Strickland bu sanatçılardan bazıları. 1995’ten bu yana yirmiye yakın caz albümüne
imza attı.

Ayşe Sözeri Cemal: İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı, İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Türkiye Şişe Cam Genel Müdürlüğü’nde pazar araştırma uzmanlığı ardından 1987-1992 arasında Cumhuriyet gazetesinde Reklam Müdürü olarak çalıştı. Hürriyet’te 1992’de başladığı Reklam Grup Başkanlığı görevini 21 Haziran 2013 tarihine kadar sürdürdü.

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır